15 letnie doświadczenie

Całodobowe wsparcie +48 510 280 121

Ośrodek Leczenia Uzależnień - Terapia Uzależnień

Hazard – Leczenie uzależnienia od hazardu

"Leczenie hazardu nie jest procesem krótkotrwałym i łatwym dla uzależnionego. To jedyny sposób, który może pomóc w powrocie do normalnego funkcjonowania i w odbudowaniu relacji z bliskimi osobami. Chory ponownie zacznie doceniać rzeczy, które były dla niego ważne jeszcze przed popadnięciem w nałóg.“

Najważniejsze jest jednak zrozumienie własnego problemu, umiejętność przyznania się do winy i do własnych słabości oraz pokonanie wstydu przez skorzystaniem z pomocy specjalisty. Każdy przypadek jest inny, dlatego do każdego powinno się podchodzić w sposób indywidualny. Kluczowe okazuje się być tutaj rozpoznanie danego problemu i dobranie odpowiedniej strategii, dzięki której możliwe będzie pokonanie uzależnienia oraz naprawienie błędów popełnionych w wyniku uzależnienia.

Leczenie hazardu nie jest gwarancją na to, że nałóg nie wróci. Warto więc pamiętać o samokontroli tuż po zakończeniu terapii i powrocie do codziennego życia. Leczenie uzależnienia od hazardu jest podobne do leczenia innych uzależnień. Hazardzista musi zrozumieć, iż jest osobą chorą. Każda, nawet najmniejsza wygrana motywuje do dalszego grania. W przypadku przegranej, następuje osłabienie poczucia własnej godności, co z kolei powoduje, że uzależniony traci nad sobą kontrolę. Hazardzista odczuwa silną potrzebę odegrania się i wyrównania swoich strat. Wbrew wszystkim pozorom, osoby chore odczuwają przyjemność z przegranej. Dzieje się tak, ponieważ dzięki temu mają pretekst do dalszego grania. Uzależnienie od hazardu jest uzależnieniem od napięcia.

Hazardziści nie chcą i nie są w stanie zaakceptować rzeczywistości. Leczenie, które pomaga zwalczyć uzależnienie od hazardu, może rozpocząć się dopiero wtedy, gdy osoba uzależniona zaakceptuje to, że jest po prostu chora. Proces leczenia pomaga oderwać chorych od świata marzeń - świata, w którym hazard znajduje się na najważniejszym miejscu w priorytetach człowieka. Leczenie uzależnienia od hazardu wymaga chęci poznania i zrozumienia problemu osoby chorej.

Najważniejszym krokiem w procesie leczenia jest świadomość tego, że ma się problem z hazardem. Przyznanie się do tego problemu wymaga ogromnej siły i odwagi. Zwłaszcza wtedy, gdy straciło się dużo pieniędzy i zniszczyło relacje z najbliższymi. Pokonanie nałogu wcale nie jest łatwe. Mimo tego, odzyskanie kontroli nad własną osobą jest możliwe, jeśli tylko chory będzie przestrzegać proces całego leczenia i gdy nadal będzie szukać wsparcia.

Na zmianie niezdrowych zachowań hazardowych koncentruje się poznawczo-behawioralna terapia hazardu. Uczy tego jak walczyć z uzależnieniem od hazardu, radząc sobie z jednocześnie z nieprzyjemnymi emocjami. Ważnym aspektem jest świadomość konsekwencji wynikających z ucieczki w uzależnienie, które powoduje wiele problemów finansowych, w pracy i w relacjach interpersonalnych. Celem leczenia jest sprawienie, że chory zacznie myśleć o hazardzie w zupełnie innych sposób. Terapeuci dadzą odpowiednie narzędzia i wsparcie dla przeformułowania myślenia, które będzie trwać przez całe życie.

Aby powstrzymać się od uprawiania hazardu, odpowiednim krokiem będzie przeanalizowanie tego, co jest potrzebne do hazardu i pozbycie się tych elementów ze swojego życia. Cztery elementy, które są niezbędne do uprawiania hazardu to:

I DECYZJA Przed przystąpieniem do określonej gry hazardowej należy podjąć decyzję. Jeśli chory ma skłonność do hazardu, powinien sobie powiedzieć stop. Musi pomyśleć o tym co chce zrobić i o tym jakie będą konsekwencje jego poczynań.

II PIENIĄDZE Hazard jest niemożliwy bez pieniędzy. Osoba uzależniona powinna pozbyć się kart kredytowych. Najlepiej jeśli wyznaczy osobę do rozporządzania jej pieniędzmi. Ograniczona ilość gotówki to najlepsze rozwiązanie.

III CZAS W hazardzie czas jest bardzo ceniony. Najlepszym rozwiązaniem będzie jeśli uzależniony stworzy harmonogram przyjemnego spędzania wolnego czasu, który nie będzie miał nic wspólnego z hazardem.

IV GRA Bez pośredniego i bezpośredniego dostępu do gier lub do zakładów, chory nie ma możliwości aby grać. Znaczącym krokiem jest tutaj ostrożne dobieranie środowiska, w którym chory ma się otaczać oraz miejsca w których ma spędzać swój czas. Warto zablokować witryny z grami hazardowymi na swoim komputerze.

Wyjście z hazardowego nałogu uzależnione jest od wielu czynników, m.in. od negatywnych emocji i od sytuacji w których gry hazardowe były ucieczką od rzeczywistości. Ucieczka w hazard od samotności, depresji czy też nudy jest tylko krótkotrwałym zapomnieniem o problemach i nie stanowi ich rozwiązania. Odczuwanie pragnienia dotyczącego hazardu jest procesem normalnym, jednak uleganie temu nie sprawia, że życia staje się łatwiejsze.

Tags: terapia uzależnień, hazard

Nasze Atuty

 • Bezpieczeństwo

  Jesteśmy legalnie działającym ośrodkiem wpisanym do Rejestru Podmiotów Leczniczych pod numerem: 000000025095.

 • Specjaliści

  Nasz zespół stanowią lekarze różnych specjalizacji w tym anestezjolodzy, toksykolodzy, psychiatrzy oraz wykwalifikowane pielęgniarki.

 • Wysokie Standardy

  Lata doświadczenia i wykwalifikowana kadra są gwarantem naszej skuteczności, a jej dowodem – tysiące zdrowych pacjentów i liczne certyfikaty.

 • Dostępność 24h

  Jesteśmy do dyspozycji o każdej porze dnia i nocy­ w każdej chwili możesz się z nami skontaktować

 • kompleksowe badania

  Szczegółowa diagnostyka, wykonywana przez certyfikowane laboratorium pozwala lekarzowi na opracowanie indywidualnej procedury detoksu.

 • Dowozimy pacjentów

  Na życzenie możliwy jest transport komfortowym samochodem przy zachowaniu pełnej dyskrecji

 • Trzeźwość

  Jako jedyni w Polsce przyjmujemy Klientów znajdujących się pod wpływem wszelkich środków odurzających.

 • Komfortowe warunki

  Dzięki komfortowym warunkom i domowej, pełnej ciepła i zrozumienia atmosferze, skorzystanie z naszych usług będzie nie tylko pierwszym krokiem ku trzeźwości, ale także szansą na wyciszenie i pełen relaks.

 • 100% anonimowości

  Dyskrecję uznajemy za podstawowy warunek naszej pracy, zapewniający poczucie bezpieczeństwa i spokój pacjentom naszego ośrodka.

  Zacznij
  nowe życie!

  Działamy w trosce o Twoje zdrowie

  Traktujemy każdego pacjenta indywidualnie, planując razem z nim program świadczeń medycznych. Gwarantujemy pełną dyskrecję w trakcie całego procesu diagnostycznego oraz pobytu w ośrodku. Oferujemy także dojazd po Pacjenta nieoznakowanym samochodem w pełnej krasie anonimowości.

  Nie zwlekaj z podjęciem decyzji... To jest walka o życie Twoje lub Twojej bliskiej osoby! My potrafimy Tobie skutecznie pomóc.

  Skorzystaj ze wsparcia ośrodka terapii!

  Gwarantujemy pełną dyskrecję w trakcie całego procesu diagnostycznego oraz pobytu w ośrodku.
  Oferujemy dojazd po Pacjenta nieoznakowanym samochodem do 50 km GRATIS.