15 letnie doświadczenie

Całodobowe wsparcie +48 510 280 121

Ośrodek Leczenia Uzależnień - Terapia Uzależnień

Na czym polega terapia alkoholowa?

"Terapia alkoholowa – kilka słów. Źródeł alkoholizmu możemy doszukiwać się w nieprawidłowym dojrzewaniu emocjonalnym, w losowych niepowodzeniach, znerwicowaniu, czy też nieśmiałości w nawiązywaniu kontaktów. Uzależnieniu sprzyja również mała dojrzałość społeczna, impulsywność, chwiejność emocjonalna, niska samokontrola,potrzeba zwrócenia uwagi innych na swoją osobę oraz brak odporności psychicznej w różnorodnych trudnych sytuacjach życiowych.“

Obecnie, jedną z najskuteczniejszych metod leczenia alkoholizmu - uzależnienie od alkoholu jest terapia alkoholowa. Dzięki niej, chora osoba poznaje i uświadamia sobie, na czym tak naprawdę polega uzależnienie. Terapię alkoholową możemy rozróżnić na dwa etapy.

Pierwszy etap terapii alkoholowej

Pierwszy etap, związany jest z analizą destrukcji alkoholowej. Opiera się on na uświadamianiu pacjentom negatywnych konsekwencji ich nałogowego picia w różnych sferach życiowych. Psychoedukacyjne zajęcia niosą ze sobą podstawową wiedzę dotyczącą destrukcji alkoholowej, natomiast zajęcia psychoterapeutyczne umożliwiają konfrontację chorego z istotnymi szczegółami jego życia, w których to alkohol ogrywał najważniejszą rolę. Osoby zmagające się z uzależnieniem od alkoholu mogą przede wszystkim dzielić się swoimi emocjami oraz samodzielnie przybliżać sytuacje, w których zauważyły negatywne konsekwencje picia. Głównym celem realizowanych zajęć jest próba zmiany nastawienia chorego do jego dotychczasowego nałogowego bycia. Ważną rolę odgrywa również możliwość uwypuklenia dramatycznych skutków picia oraz odblokowanie ukrywanych uczyć, które po prostu były zapijane. Gdy pierwszy etap terapii alkoholowej dobiega końca, osoba uzależniona jest dopiero na samym początku swojej trzeźwości. Jej decyzje związane z niepiciem są bardzo kruche, a nowe podejście do życia umiejscawia się nie w działaniach, a we własnej głowie. Pomimo, że cała druga do lepszego życia jest długa i trudna, chory na pierwszym etapie zaczyna dostrzegać efekty swojej ciężkiej pracy. Niestety na tym etapie nie można zakończyć swoich działań i nie ma mowy o komfortowym życiu. Tutaj rolę zaczyna przejmować drugi etap terapii alkoholowej.

Drugi etap terapii alkoholowej

Drugi etap to nauka umiejętności, które będą potrzebne do życia w trzeźwości. Osobę uzależnioną należy bowiem wyposażyć w wiedzę oraz umiejętności, dzięki którym zachowanie abstynencji od alkoholu i powrót do prawidłowego funkcjonowania będzie znacznie ułatwione.

Terapia alkoholowa zorientowana jest na przyszłość. Najważniejszym zadaniem terapii jest przybliżenie chorego do nowej wartości w życiu, do trzeźwości. Osoba, która na pierwszym miejscu w swoim życiu stawia trzeźwość w zachowaniu, myśleniu czy też uczuciach, nazywana jest trzeźwiejącym alkoholikiem. Należy sobie uświadomić, że bez tego etapu osoba uzależniona od alkoholu po wyjściu z ośrodka terapeutycznego, po kilku miesiącach wróci do picia. Niestety w bardzo wielu przypadkach ten powrót powiązany jest z większą intensywnością nałogowego picia.

Osoby uzależnione, które włożyły ogromny wysiłek i trud we własną psychoterapię doświadczają nowej jakości życia. Cieszą się wewnętrznym spokojem, pogodą ducha, poczuciem satysfakcji oraz uporządkowaniem ważnych obszarów swojego życia. Z pewnością można stwierdzić, że wysiłek włożony we własną psychoterapię to najważniejsza i najlepsza inwestycja w ich życiu.

Tags: terapia uzależnień, alkoholizm, leczenie alkoholizmu, terapia alkoholowa, terapia uzależnienia od alkoholu, leczenie alkoholika

Nasze Atuty

 • Bezpieczeństwo

  Jesteśmy legalnie działającym ośrodkiem wpisanym do Rejestru Podmiotów Leczniczych pod numerem: 000000025095.

 • Specjaliści

  Nasz zespół stanowią lekarze różnych specjalizacji w tym anestezjolodzy, toksykolodzy, psychiatrzy oraz wykwalifikowane pielęgniarki.

 • Wysokie Standardy

  Lata doświadczenia i wykwalifikowana kadra są gwarantem naszej skuteczności, a jej dowodem – tysiące zdrowych pacjentów i liczne certyfikaty.

 • Dostępność 24h

  Jesteśmy do dyspozycji o każdej porze dnia i nocy­ w każdej chwili możesz się z nami skontaktować

 • kompleksowe badania

  Szczegółowa diagnostyka, wykonywana przez certyfikowane laboratorium pozwala lekarzowi na opracowanie indywidualnej procedury detoksu.

 • Dowozimy pacjentów

  Na życzenie możliwy jest transport komfortowym samochodem przy zachowaniu pełnej dyskrecji

 • Trzeźwość

  Jako jedyni w Polsce przyjmujemy Klientów znajdujących się pod wpływem wszelkich środków odurzających.

 • Komfortowe warunki

  Dzięki komfortowym warunkom i domowej, pełnej ciepła i zrozumienia atmosferze, skorzystanie z naszych usług będzie nie tylko pierwszym krokiem ku trzeźwości, ale także szansą na wyciszenie i pełen relaks.

 • 100% anonimowości

  Dyskrecję uznajemy za podstawowy warunek naszej pracy, zapewniający poczucie bezpieczeństwa i spokój pacjentom naszego ośrodka.

  Zacznij
  nowe życie!

  Działamy w trosce o Twoje zdrowie

  Traktujemy każdego pacjenta indywidualnie, planując razem z nim program świadczeń medycznych. Gwarantujemy pełną dyskrecję w trakcie całego procesu diagnostycznego oraz pobytu w ośrodku. Oferujemy także dojazd po Pacjenta nieoznakowanym samochodem w pełnej krasie anonimowości.

  Nie zwlekaj z podjęciem decyzji... To jest walka o życie Twoje lub Twojej bliskiej osoby! My potrafimy Tobie skutecznie pomóc.

  Skorzystaj ze wsparcia ośrodka terapii!

  Gwarantujemy pełną dyskrecję w trakcie całego procesu diagnostycznego oraz pobytu w ośrodku.
  Oferujemy dojazd po Pacjenta nieoznakowanym samochodem do 50 km GRATIS.