15 letnie doświadczenie

Całodobowe wsparcie +48 510 280 121

Ośrodek Leczenia Uzależnień - Terapia Uzależnień

Terapia narkotykowa – Metody leczenia narkomanii

"Podstawę terapii narkotykowej stanowi proces uświadomienia sobie tego, iż uzależnienie od narkotyków jest chorobą. Terapię narkotykową należy rozpocząć nie tylko w momencie odczuwania przez osobę chorą głodu, czyli silnej potrzeby zażycia substancji odurzającej, ale także wtedy gdy zaczyna ona tracić kontrolę nad ilością przyjmowanych narkotyków, zwiększa ich dawki oraz gdy doświadcza nieprzyjemnych objawów zespołu abstynencyjnego, w przypadku odstawienia substancji uzależniającej.“

Metody leczenia narkomanii

Czy wiesz, jakie są dostępne metody leczenia narkomanii i od czego uzależniony jest ich wybór w określonym przypadku? Uznano, iż skutecznymi metodami leczenia uzależnienia od narkotyków są takie terapie jak: terapia substytucyjna, terapia ukierunkowana na abstynencję, terapia poznawczo-behawioralna. Wybór sposobu leczenia, powinien być zatem uzależniony przede wszystkim od: rodzaju narkotyku, indywidualnego podejścia do każdego pacjenta, możliwości terapeutycznych osoby uzależnionej, czyli od jej zaangażowania, możliwości intelektualnych, chęci itp.

Terapia substytucyjna

Każda metoda leczenia ma swoje pozytywne strony oraz ograniczenia. Terapia substytucyjna jest terapią, wywołującą najwięcej kontrowersji. Dlaczego? Ponieważ jej głównym założeniem jest zastąpienie dożylnych narkotyków, doustnymi preparatami farmaceutycznymi, przepisanymi przez lekarza i dającymi podobne efekty działania. Podawanie takiego preparatu, przyczynia się do zlikwidowania fizycznego przyzwyczajenia organizmu, które właśnie w przypadku narkotyków dożylnych, np. heroiny, stanowi największy problem całej terapii. Znaczącym aspektem jest również to, że przyjmowanie odpowiednio dobranych leków, pozwoli zlikwidować głód abstynencyjny, a dzięki temu nastąpi osłabienie motywacji do zażywania narkotyków dożylnych.

Proces podawania narkotyku odbywa się w sposób kontrolowany w specjalnych ośrodkach ambulatoryjnych. Terapia substytucyjna to wstęp do długotrwałego leczenia. Należy bowiem pamiętać, iż pacjent nadal pozostaje uzależniony od narkotyku, z tym, że jest on mniej szkodliwy, a jego aplikacja następuje pod kontrolą lekarską. Głównym celem leczenia jest proces stopniowego zmniejszania dawki podawanej substancji oraz jednoczesna realizacja prowadzenia zajęć terapeutycznych. Terapii substytucyjnej cały czas powinna towarzyszyć terapia psychologiczna.

Terapia ukierunkowana na abstynencję

Inną metodą walki z nałogiem jest terapia ukierunkowana na abstynencję, czyli tzw. Model Minnesota. Podstawowym i najważniejszym warunkiem jest całkowite odstawienie wszelkich, zażywanych środków psychotropowych. Terapia ta, wykorzystywana jest w przypadku narkomanii, w której to narkotyki dają słabsze uzależnienie fizyczne, np. marihuana. Założenie, na którym terapia bazuje, mówi o tym, że osobę chorą do sięgnięcia po narkotyki skłoniły trudności, wynikające z nawiązywania kontaktów międzyludzkich. W efekcie, celem terapii jest proces nauczenia budowy uczciwej i otwartej relacji, zarówno w stosunku do współuczestników terapii jak i do samego terapeuty. Aby terapia miała pozytywny koniec, osoba uzależniona powinna cechować się niezwykle silną motywacją do zerwania ze swoim nałogiem. Osoby, które jej nie mają, przerywają terapię w bardzo szybkim czasie.

Terapia poznawczo-behawioralna

W terapii poznawczo-behawioralnej, wykorzystuje się mechanizmy służące do powtarzania sytuacji i uczenia się. Jej celem okazuje się być wyeliminowanie chęci sięgania po substancje psychoaktywne. W trakcie leczenia osoba chora uczy się, jak rozpoznać okoliczności w których ryzyko powtórnego sięgnięcia po narkotyk jest duże i w jaki sposób może sobie poradzić, zwalczając tę pokusę. Terapia poznawczo-behawioralna opiera się głównie na ciągłym powielaniu tych samych schematów, które po określonym czasie będą w stanie ułatwić uzależnionemu samokontrolę. Efekty tego typu leczenia, pacjent odczuwa najszybciej. Do innych pozytywnych aspektów oddziaływania terapii, można zaliczyć jej wszechstronność, która znakomicie nadaje się zarówno do leczenia indywidualnego jak i dla całych grup terapeutycznych. Bardzo często jest ona łączona z terapią środkami farmakologicznymi. Należy pamiętać, iż szybkie efekty mogą przyczynić się do nadmiernej brawury pacjenta oraz do powrotu do nałogu.

Jaki jest cel terapii narkotykowej?

Celem terapii narkotykowej jest nie tylko poprawienie jakości życia osoby uzależnionej, czyli zdrowia fizycznego i stanu psychicznego, ale także pomoc w odstawieniu substancji odurzających oraz dążenie do całkowitej abstynencji. Dzięki terapii, pacjent może przejąć odpowiedzialność za własne zachowanie. Codzienne sytuacje i stresujące momenty nie będą dla niego pretekstem do sięgnięcia po substancje psychoaktywne. Do innych pozytywnych stron terapii, należy zaliczyć proces nabycia umiejętności rozpoznawania mechanizmów towarzyszących chęci sięgania po narkotyki, swobodnej komunikacji społecznej, asertywności oraz umiejętność nawiązywania zdrowych relacji z bliskimi. Dzięki tym działaniom, osoba zmagająca się z uzależnieniem, będzie mogła cieszyć się zdrowym i prawidłowym funkcjonowaniem w otaczającym ją środowisku.

Tags: terapia uzależnień, leczenie uzależnień, narkomania, uzależnienie od narkotyków, terapia narkotykowa, leczenie narkomanii, terapia narkomana, leczenie narkomana, leczenie uzależnienia od narkotyków

Nasze Atuty

 • Bezpieczeństwo

  Jesteśmy legalnie działającym ośrodkiem wpisanym do Rejestru Podmiotów Leczniczych pod numerem: 000000025095.

 • Specjaliści

  Nasz zespół stanowią lekarze różnych specjalizacji w tym anestezjolodzy, toksykolodzy, psychiatrzy oraz wykwalifikowane pielęgniarki.

 • Wysokie Standardy

  Lata doświadczenia i wykwalifikowana kadra są gwarantem naszej skuteczności, a jej dowodem – tysiące zdrowych pacjentów i liczne certyfikaty.

 • Dostępność 24h

  Jesteśmy do dyspozycji o każdej porze dnia i nocy­ w każdej chwili możesz się z nami skontaktować

 • kompleksowe badania

  Szczegółowa diagnostyka, wykonywana przez certyfikowane laboratorium pozwala lekarzowi na opracowanie indywidualnej procedury detoksu.

 • Dowozimy pacjentów

  Na życzenie możliwy jest transport komfortowym samochodem przy zachowaniu pełnej dyskrecji

 • Trzeźwość

  Jako jedyni w Polsce przyjmujemy Klientów znajdujących się pod wpływem wszelkich środków odurzających.

 • Komfortowe warunki

  Dzięki komfortowym warunkom i domowej, pełnej ciepła i zrozumienia atmosferze, skorzystanie z naszych usług będzie nie tylko pierwszym krokiem ku trzeźwości, ale także szansą na wyciszenie i pełen relaks.

 • 100% anonimowości

  Dyskrecję uznajemy za podstawowy warunek naszej pracy, zapewniający poczucie bezpieczeństwa i spokój pacjentom naszego ośrodka.

  Zacznij
  nowe życie!

  Działamy w trosce o Twoje zdrowie

  Traktujemy każdego pacjenta indywidualnie, planując razem z nim program świadczeń medycznych. Gwarantujemy pełną dyskrecję w trakcie całego procesu diagnostycznego oraz pobytu w ośrodku. Oferujemy także dojazd po Pacjenta nieoznakowanym samochodem w pełnej krasie anonimowości.

  Nie zwlekaj z podjęciem decyzji... To jest walka o życie Twoje lub Twojej bliskiej osoby! My potrafimy Tobie skutecznie pomóc.

  Skorzystaj ze wsparcia ośrodka terapii!

  Gwarantujemy pełną dyskrecję w trakcie całego procesu diagnostycznego oraz pobytu w ośrodku.
  Oferujemy dojazd po Pacjenta nieoznakowanym samochodem do 50 km GRATIS.