15 letnie doświadczenie

Całodobowe wsparcie +48 510 280 121

Ośrodek Leczenia Uzależnień - Terapia Uzależnień

Dopalacze – Co powinieneś o nich wiedzieć?

"Dopalacze są substancjami odurzającymi, które pojawiły się w Polsce kilka lat temu. Z racji tego, iż mają być alternatywą dla narkotyków, sprzedawane są często jako przedmioty kolekcjonerskie albo nawozy do roślin.“

Dopalacze mają przynieść podobny efekt co narkotyki, czyli pobudzenie, euforię, poprawę humoru oraz rozluźnienie. Ze względu na ciągłe modyfikacje składu i wytwarzanie kolejnych substancji, dopalacze stanowią o wiele poważniejsze zagrożenie, a leczenie uzależnienia należy do bardzo trudnego procesu. Dodatkowy problem jaki występuje w parze z dopalaczami to niedostateczna wiedza na ich temat oraz zwiększone ryzyko głębokich uzależnień i poważnych problemów zdrowotnych.

Dopalacze oddziałują negatywnie nie tylko na zdrowie, ale i na psychikę człowieka. W bardzo wielu przypadkach prowadzą do depresji, a młode osoby zmagające się z uzależnieniem często trafiają na odwyk do klinik psychiatrycznych. Dopalacze są substancjami psychoaktywnymi. Można je kupić zarówno w internecie jak i w specjalnych sklepach. Jako niezakazane środki psychoaktywne, stanowią alternatywę dla nielegalnych narkotyków. Składniki w nich zawarte, okazują się być tak samo szkodliwe jak narkotyki, mimo to nadal cieszą się dużą popularnością wśród młodzieży, która nie ma świadomości, czym dokładnie się truje.

Wyróżniamy trzy rodzaje dopalaczy: - Susze i kadzidełka – najczęściej są pochodzenia roślinnego, a ich działanie zbliżone jest do marihuany lub opium. Zażywa się je za pomocą spalania w skrętach lub fajkach. - Tabletki lub proszek, tzw. „party pills” – najczęściej są pochodzenia syntetycznego i okazują się być mieszanką halucynogenów, opioidów, stymulantów, empatogenów lub dysocjantów. Ich działanie ma poprawiać nastrój, pobudzać oraz wspomagać przy braku energii. - Małe pigułki lub znaczki do lizania – środki syntetyczne, w skład których wchodzi tylko jedna substancja.

Podstawowy składnik jaki jest zawarty w dopalaczach to BZN – benzylopiperazyna, która działa tak samo jak amfetamina. BZN przyczynia się do odwodnienia organizmu, przyspieszenia tętna i prowadzi do uzależnienia. Warto pamiętać, że bardzo rzadko zdarza się, aby na opakowaniu umieszczona była pełna lista substancji psychoaktywnych zawartych w określonym produkcie. Według badań, potencjalnych substancji psychoaktywnych jest ponad 12 tysięcy.

Z uwagi na słabo poznane właściwości wielu składników dopalaczy, jak i efektów potencjalnych interakcji z innymi środkami, bardzo trudno jest przewidzieć wszystkie możliwe reakcje organizmu znajdującego się pod ich wpływem. Skuteczna pierwsza pomoc w takiej sytuacji jest również utrudniona. Z uwagi na wiele niewiadomych należy ograniczyć się do kilku następujących zasad: - Należy przerwać źródło narażenia, pamiętając jednocześnie o tym, aby zachować wszelkie opakowania po spożytych substancjach. - Należy zabezpieczyć podstawowe funkcje życiowe organizmu chorego. - Należy jak najszybciej wezwać lekarza, który według swojego rozeznania zadecyduje o przewiezieniu pacjenta na oddział toksykologiczny, do szpitala psychiatrycznego lub na oddział szpitalny, który jest wyspecjalizowany w leczeniu uzależnień.

Tags: terapia uzależnień, narkomania, uzależnienie od narkotyków, dopalacze

Nasze Atuty

 • Bezpieczeństwo

  Jesteśmy legalnie działającym ośrodkiem wpisanym do Rejestru Podmiotów Leczniczych pod numerem: 000000025095.

 • Specjaliści

  Nasz zespół stanowią lekarze różnych specjalizacji w tym anestezjolodzy, toksykolodzy, psychiatrzy oraz wykwalifikowane pielęgniarki.

 • Wysokie Standardy

  Lata doświadczenia i wykwalifikowana kadra są gwarantem naszej skuteczności, a jej dowodem – tysiące zdrowych pacjentów i liczne certyfikaty.

 • Dostępność 24h

  Jesteśmy do dyspozycji o każdej porze dnia i nocy­ w każdej chwili możesz się z nami skontaktować

 • kompleksowe badania

  Szczegółowa diagnostyka, wykonywana przez certyfikowane laboratorium pozwala lekarzowi na opracowanie indywidualnej procedury detoksu.

 • Dowozimy pacjentów

  Na życzenie możliwy jest transport komfortowym samochodem przy zachowaniu pełnej dyskrecji

 • Trzeźwość

  Jako jedyni w Polsce przyjmujemy Klientów znajdujących się pod wpływem wszelkich środków odurzających.

 • Komfortowe warunki

  Dzięki komfortowym warunkom i domowej, pełnej ciepła i zrozumienia atmosferze, skorzystanie z naszych usług będzie nie tylko pierwszym krokiem ku trzeźwości, ale także szansą na wyciszenie i pełen relaks.

 • 100% anonimowości

  Dyskrecję uznajemy za podstawowy warunek naszej pracy, zapewniający poczucie bezpieczeństwa i spokój pacjentom naszego ośrodka.

  Zacznij
  nowe życie!

  Działamy w trosce o Twoje zdrowie

  Traktujemy każdego pacjenta indywidualnie, planując razem z nim program świadczeń medycznych. Gwarantujemy pełną dyskrecję w trakcie całego procesu diagnostycznego oraz pobytu w ośrodku. Oferujemy także dojazd po Pacjenta nieoznakowanym samochodem w pełnej krasie anonimowości.

  Nie zwlekaj z podjęciem decyzji... To jest walka o życie Twoje lub Twojej bliskiej osoby! My potrafimy Tobie skutecznie pomóc.

  Skorzystaj ze wsparcia ośrodka terapii!

  Gwarantujemy pełną dyskrecję w trakcie całego procesu diagnostycznego oraz pobytu w ośrodku.
  Oferujemy dojazd po Pacjenta nieoznakowanym samochodem do 50 km GRATIS.