15 letnie doświadczenie

Całodobowe wsparcie +48 510 280 121

Ośrodek Leczenia Uzależnień - Terapia Uzależnień

Uzależnienie od hazardu – 4 fazy rozwoju uzależnienia

"Uzależnienie od hazardu to bardzo poważna choroba. Nie bez powodu utrata kontroli nad uprawianiem hazardu, zalicza się do jednej z najniebezpieczniejszych form uzależnienia psychicznego. Dlaczego? Nałóg ten cechuje się przede wszystkim brakiem specyficznych objawów somatycznych, które są na tyle odczuwalne, by pomóc w diagnozie danej osoby. “

Z innej strony, uzależnienie od hazardu jest przyczyną spustoszenia w środowisku społecznym, otaczającym chorą osobę, prowadząc tym samym do jej wykluczenia z dotychczasowych więzi rodzinnych i towarzyskich.

Hazard jest najczęściej kojarzony z ryzykowną aktywnością, której rezultat zależy tylko i wyłącznie od przypadku. Gdy uprawiamy hazard w sposób świadomy, nie mając jakiejkolwiek kontroli nad biegiem wydarzeń – całą swoją nadzieję na pozytywny wynik zawierzamy ślepemu losowi. W przypadku uzależnienia od hazardu, „substancją uzależniającą” jest pieniądz. Licząc na łut szczęścia lub w ramach odegrania się za przegraną, hazardziści nadużywają pieniędzy, przyczyniając się w konsekwencji do twierdzenia, że hazard jest jednym z najdroższych uzależnień.

Istnieją różnorodne warianty uzależnienia od hazardu. Można grać na automatach do gry, w pokera, ruletkę, czy też w tzw. „jednorękiego bandytę”. Wszyscy, którzy tracą swój majątek na grę w lotka, nałogowo wysyłają SMS-y lub dzwonią pod numery audiotele mają poważny problem.

Uzależnienie od hazardu zaczyna się bardzo niewinnie. Warto jednak wiedzieć, że występują różne klasyfikacje hazardu i można go podzielić na: hazard rekreacyjny, związany z rozrywką lub formą spędzania wolnego czasu, hazard ryzykowny, którego negatywne skutki grania są jeszcze na tyle małe, że uzależniony jest w stanie sobie z nimi poradzić, hazard problemowy, sięgający pierwszych poważnych i negatywnych konsekwencji z grania, hazard patologiczny, będący w pełni uzależnieniem z wszelkimi jego konsekwencjami. Patologiczny hazard to częste powtarzanie uprawianego hazardu, który zaczyna przeważać w życiu człowieka ze szkodą dla wartości i zobowiązań społecznych, rodzinnych, zawodowych oraz materialnych. Dla wielu osób, siła, która napędza patologiczny hazard jest potrzebą przeżywania silnego napięcia, jakie towarzyszy podczas grania. Wygrana w tym przypadku zwiększa poczucie mocy i niestety popycha do dalszej gry. Przegrana natomiast powoduje zmniejszenie poczucia kontroli i szacunku dla siebie samego oraz żądzę odzyskania straty. Ta z kolei stymuluje do odczucia psychicznego komfortu w kolejnych grach.

4 fazy rozwoju uzależnienia od hazardu

Uzależnienie od hazardu to złożony proces. W większości przypadków rozwój uzależnienia przebiega w podobny sposób, dlatego też specjaliści skonstruowali podział procesu uzależnienia na cztery fazy.

Faza pierwsza – faza zwycięstw

To pierwszy krok do pojawienia się problemu, który mimo wszystko nie wygląda aż tak groźnie. To właśnie w tej fazie rozpoczynamy granie i osiągamy pierwsze sukcesy, podpowiadające nam, że możemy osiągnąć znacznie więcej. Popadanie w myślenie, że skoro udało się wygrać raz, drugi i trzeci, to następnym razem także się uda jest błędne. Rozrywka jakiej oddaje się gracz nie ma nic wspólnego z umiejętnościami czy logicznym myśleniem, ale jest zależna od losu i każda kolejna gra może pociągnąć za sobą coraz większe straty. Osoba zaczyna grać z większą częstotliwością i regularnością, podnosi stawki, a jej ostatecznym celem jest wielka wygrana.

Faza druga – faza start

Przez przegrane i podnoszenie w górę wstawek, gracz traci znacznie większe pieniądze. Pojawia się konieczność „odegrania się” i odzyskania utraconej kwoty. Przez uzależnienie, osoba chora zostaje zmuszona do zaciągnięcia długów, a jej relacje z bliskimi osobami stają się coraz gorsze. Pojawiają się kłamstwa i problemy z wierzycielami. Faza druga jest fazą, która od niewinnej zabawy przerodziła się w desperacką walkę o przetrwanie.

Faza trzecia – faza desperacji

Mimo, iż oczekiwane i upragnione zwycięstwa nie przychodzą, długo rosną w zaskakującym tempie. Ilość pieniędzy, którą trzeba oddać przytłacza coraz bardziej. W konsekwencji swoich poczynań, gracz traci pracę i dobre relacje z najbliższym otoczeniem.

Dochodzi do desperackich prób zdobycia pieniędzy. Gracz decyduje się na kradzieże, po których musi się zmagać z wyrzutami sumienia, mogącymi doprowadzić do poważnej depresji. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji, byłoby podjęcie leczenia uzależnienia od hazardu. W rzeczywistości jednak, osoba chora nie decyduje się na ten krok i przechodzi do fazy utraty nadziei.

Faza czwarta – faza utraty nadziei

Utrata najbliższych i fatalny stan psychiczny mogą doprowadzić do tragedii. Uzależniony od hazardu, popada w inne uzależnienia takie jak narkomania czy też alkoholizm. W perspektywie swojej porażającej sytuacji osoba chora często trafia do więzienia lub popełnia samobójstwo. Jedynym wyjściem, które jest w stanie wyciągnąć uzależnionego z problemu jest zwrócenie się do specjalisty i podjęcie leczenia hazardu. Hazardzista tak naprawdę nigdy nie jest zwycięzcą. W momencie wygranej, przeznacza pieniądze na kolejne zakłady, co prowadzi do coraz większych strat i coraz większego pogrążania się w swoim nałogu.

Co ma wpływ na rozwój uzależnienia od hazardu?

Podobnie jak w przypadku innych uzależnień, wpływ na rozwój uzależnienia od hazardu mają czynniki biologiczne, psychologiczne, społeczne i duchowe. Wśród czynników biologicznych, ryzyko patologicznego hazardu jest zwiększane przez małe stężenie serotoniny. Warto wiedzieć, że osoby, które przyjmują niektóre leki stosowane w chorobach związanych z niedoborem dopaminy, oddziaływujące na układ dopaminergiczny, mają większe skłonności do uprawiania hazardu. W przypadku niektórych patologicznych hazardzistów stwierdzono natomiast zmniejszone stężenie noradrenaliny. Wpływ na rozwój tego uzależnienia maja także stany hiperaktywności oraz hipoaktywności obszarów mózgu, związanych z układem pozytywnego wzmocnienia.

Jakie inne czynniki wykazują większy wpływ na rozwój uzależnienia od hazardu? Do najczęściej wymienianych należą: tendencja do impulsywnych zachowań, przypadkowa duża wygrana, brak umiejętności radzenia sobie ze stresem i negatywnymi emocjami, samotność, poczucie pustki i znudzenia, utrzymujący się dłuższy czas pogorszony nastrój, skłonność do innych uzależnień, problemy finansowe, uzależnienia występujące w rodzinie.

Uzależnienie od hazardu jest źródłem licznych problemów: problemy związane ze zdrowiem psychicznym – depresja, bezsenność, sięganie po substancje psychoaktywne oraz myśli samobójcze, problemy związane ze zdrowiem fizycznym – bóle głowy, zaniedbanie higieny osobistej lub zaniedbanie prawidłowego odżywiania się, problemy rodzinne i małżeńskie – konflikty, rozwody, separacje, przemoc psychiczna i fizyczna, współuzależnienie oraz zaniedbywanie dzieci, problemy finansowe – utrata dochodów, zadłużenia, bankructwo, problemy zawodowe – utrata pracy, zmniejszenie wydajności pracy, absencja w pracy, problemy z nauką oraz problemy prawne – oszustwa, areszt, sprawy karne z powodu kradzieży. Sporadyczne granie nie czyni człowieka hazardzistą. Jeśli hazard traktowany jest jako zabawa, wyznaczany jest określony limit pieniędzy lub czasu, po przekroczeniu którego następuje odstąpienie od gry, bez względu na jej efekt końcowy. W koszt zabawy wliczane jest oczywiście prawdopodobieństwo przegrania. W przypadku osób, których granie nabrało cech hazardu patologicznego, pojawiają się zupełnie odmienne motywy.

Pewne pobudki okazują się być wspólne zarówno dla okazyjnych, jak i przymusowych graczy. Cały problem nie tkwi jednak w tym, dlaczego oni rozpoczynają grę, tylko dlaczego jej nie przerywają w odpowiednim momencie. Może mieć to związek z ich skłonnością do snucia irracjonalnych planów i marzeń oraz z ich pewną niedojrzałością osobowościową. Znaczącym aspektem są cechy charakteru, które przyczyniają się do zwiększenia ryzyka pojawienia się patologii w hazardzie. Mowa tutaj o skłonności do ucieczki do życia codziennego, niestabilna samoocena, lęk przed odpowiedzialnością lub uzależnienia od czynników zewnętrznych. Osoba zagrożona uzależnieniem, bardzo często popada w skrajności, wykazując tym samym wysokie zapotrzebowanie na stymulację.

Nasze Atuty

 • Bezpieczeństwo

  Jesteśmy legalnie działającym ośrodkiem wpisanym do Rejestru Podmiotów Leczniczych pod numerem: 000000025095.

 • Specjaliści

  Nasz zespół stanowią lekarze różnych specjalizacji w tym anestezjolodzy, toksykolodzy, psychiatrzy oraz wykwalifikowane pielęgniarki.

 • Wysokie Standardy

  Lata doświadczenia i wykwalifikowana kadra są gwarantem naszej skuteczności, a jej dowodem – tysiące zdrowych pacjentów i liczne certyfikaty.

 • Dostępność 24h

  Jesteśmy do dyspozycji o każdej porze dnia i nocy­ w każdej chwili możesz się z nami skontaktować

 • kompleksowe badania

  Szczegółowa diagnostyka, wykonywana przez certyfikowane laboratorium pozwala lekarzowi na opracowanie indywidualnej procedury detoksu.

 • Dowozimy pacjentów

  Na życzenie możliwy jest transport komfortowym samochodem przy zachowaniu pełnej dyskrecji

 • Trzeźwość

  Jako jedyni w Polsce przyjmujemy Klientów znajdujących się pod wpływem wszelkich środków odurzających.

 • Komfortowe warunki

  Dzięki komfortowym warunkom i domowej, pełnej ciepła i zrozumienia atmosferze, skorzystanie z naszych usług będzie nie tylko pierwszym krokiem ku trzeźwości, ale także szansą na wyciszenie i pełen relaks.

 • 100% anonimowości

  Dyskrecję uznajemy za podstawowy warunek naszej pracy, zapewniający poczucie bezpieczeństwa i spokój pacjentom naszego ośrodka.

  Zacznij
  nowe życie!

  Działamy w trosce o Twoje zdrowie

  Traktujemy każdego pacjenta indywidualnie, planując razem z nim program świadczeń medycznych. Gwarantujemy pełną dyskrecję w trakcie całego procesu diagnostycznego oraz pobytu w ośrodku. Oferujemy także dojazd po Pacjenta nieoznakowanym samochodem w pełnej krasie anonimowości.

  Nie zwlekaj z podjęciem decyzji... To jest walka o życie Twoje lub Twojej bliskiej osoby! My potrafimy Tobie skutecznie pomóc.

  Skorzystaj ze wsparcia ośrodka terapii!

  Gwarantujemy pełną dyskrecję w trakcie całego procesu diagnostycznego oraz pobytu w ośrodku.
  Oferujemy dojazd po Pacjenta nieoznakowanym samochodem do 50 km GRATIS.