Jak rozmawiać z nastolatkiem o nadużywaniu leków na receptę

Nie ma jednego uniwersalnego sposobu zapobiegania nadużywaniu leków na receptę przez nastolatków, ale są rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc nastolatkowi w dokonywaniu mądrych wyborów. Rozpocznij rozmowę z nastolatkiem na temat nadużywania leków na receptę i poznaj punkt widzenia dziecka na tę kwestię.

Omówienie najnowszych wiadomości

Jednym z najlepszych sposobów rozpoczęcia rozmowy z dzieckiem na temat nadużywania leków na receptę przez nastolatków jest omówienie najnowszej historii związanej z lekami na receptę. Nastolatki są teraz bardziej podłączone do wiadomości niż kiedykolwiek wcześniej. Ze wszystkimi najnowszymi wiadomościami dostępnymi na telefonie komórkowym lub laptopie, nastolatki są często na bieżąco z bieżącymi wydarzeniami. Jeśli ostatnio słyszałeś historię wiadomości o nadużywaniu leków na receptę przez nastolatków, która cię niepokoi, wspomnij o tym swojemu nastolatkowi. Zacznij od zapytania, czy słyszał o tej historii. Omów szczegóły tej historii, aby upewnić się, że nastolatek rozumie okoliczności, a zwłaszcza rolę, jaką odegrały w tym zdarzeniu leki na receptę. Zapytaj nastolatka, czy wie, dlaczego leki na receptę są szkodliwe, jak niektóre leki wpływają na organizm i mózg, jak rozpoznać niektóre leki i jak postępować w sytuacjach, gdy ktoś może mu je zaproponować.

Rozmowa o przyjacielu lub członku rodziny

Prawie każdy ma przyjaciela lub członka rodziny, który zmagał się z uzależnieniem. Wykorzystaj swoje osobiste doświadczenia i wiedzę jako punkt wyjścia do dyskusji z dzieckiem na temat nadużywania leków na receptę przez nastolatków. Nastolatki są często bardziej otwarte na rozmowy o narkotykach z rodzicami, gdy wiedzą, że ich rodzic ma doświadczenie w pomaganiu przyjacielowi lub członkowi rodziny w walce z uzależnieniem. Zapytaj dziecko, czy zna kogoś, kto cierpi z powodu nadużywania substancji, i skorzystaj z okazji, aby pomóc mu przeanalizować to doświadczenie i uczyć się na błędach drugiej osoby.

Prowadzenie otwartego dialogu

Niektórzy rodzice raz rozmawiają z dziećmi na temat nadużywania leków na receptę przez nastolatków i nigdy więcej nie poruszają tego tematu. Dla niektórych dzieci jest to wystarczające, ale w większości przypadków najlepiej jest prowadzić otwarty dialog na temat narkotyków. Postaraj się poruszać temat narkotyków co kilka miesięcy, gdy jest to wygodne lub właściwe. Może to być przed pójściem na imprezę, po imprezie, po ukazaniu się odpowiedniej wiadomości, na lekcji zdrowia lub na apelu szkolnym poświęconym narkotykom. Rozmowy nie muszą być za każdym razem dogłębne. Wystarczy, że nastolatek będzie wiedział, że może z Tobą o tym porozmawiać, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Nastolatki chcą, aby szanowano ich zdolność do podejmowania własnych decyzji. Zanim zaproponujesz własną radę, daj nastolatkowi możliwość pokazania, że wie, co jest dobre, a co złe. Następnie uzupełnij luki w jego wiedzy, aby Twoje dziecko było dobrze poinformowane i chronione. Źródła National Institute on Drug Abuse. (2016). What to Do If Your Teen or Young Adult Has a Problem with Drugs. https://www.drugabuse.gov/related-topics/treatment/what-to-do-if-your-teen-or-young-adult-has-problem-drugs National Institute on Drug Abuse for Teens. (2016).Prescription Drugs. https://teens.drugabuse.gov/drug-facts/prescription-drugs

Autor