5 rzeczy, które należy ćwiczyć, aby zacząć kochać siebie

Jako trzeźwa kobieta i terapeutka kliniczna pracująca w obszarze zdrowienia, pytanie, które często mi zadają, brzmi: "Jak pokochać siebie?".

Prawda jest taka, że pracuję nie tylko z osobami, które straciły poczucie własnej wartości i poczucie własnego ja na rzecz choroby, jaką jest uzależnienie. Sama byłam jedną z nich.

Na lewo i prawo słyszymy rzucane słowa "kochaj siebie", ale co to właściwie znaczy? Zachęcam Cię, abyś sam to określił. Co to znaczy dla ciebie kochać siebie? Jak byś się czuł, gdybyś kochał siebie? Jak wyglądałoby życie, gdybyś choć trochę bardziej kochał siebie?

Bądźmy realistami - nawet ludzie, którzy kochają siebie, też czasem mają z tym problemy, prawda? To nie jest narzędzie, którym można się zadręczać. Powtarzam, to nie są narzędzia, którymi można się bić. Zauważyliście, że w tytule tego artykułu użyłem słowa "praktyka"? Nie dążymy tutaj do perfekcji. Jesteśmy w podróży, która z natury ma swoje wzloty i upadki. Bądź dla siebie łagodny i nigdy nie przestawaj się pokazywać.

Szczerość

Prawdopodobnie czujesz się lepiej we własnej skórze, gdy jesteś szczery. Jeśli chcesz zacząć kochać siebie, zacznij angażować się w zachowania, które sprawiają, że czujesz się dumny z tego, kim jesteś. Jak się czujesz, gdy wieczorem kładziesz głowę na poduszce? Jakie zachowania podejmowałeś dzisiaj i jak się z nimi czułeś? Zwróć uwagę na te zachowania, które nie sprawiają, że patrząc w lustro, masz ochotę się na siebie obrażać, i częściej je stosuj.

Serwis

Jak się czułeś, kiedy ostatnio zrobiłeś coś miłego dla kogoś innego? Według Stanford Encyclopedia of Philosophy altruizm to zachowanie, które jest motywowane chęcią przyniesienia korzyści komuś innemu niż ty sam, dla dobra tej osoby. Badania wykazują, że osoby altruistyczne mają większe poczucie celu i sensu życia. Przyjmuję to do wiadomości.

Bądźmy szczerzy, jak dużą część naszego dnia spędzamy na myśleniu o sobie? A gdybyśmy przestali myśleć o sobie i zaczęli myśleć o innych? A gdybyśmy przeszli na wyższy poziom i zaczęli pomagać innym, bez względu na to, czy mamy na to ochotę, czy nie. Służba nie musi być ekstrawagancka i nie musi dotyczyć kogoś, kogo znamy. Uśmiechnij się do nieznajomego, przywitaj się z osobą, która wygląda, jakby miała ciężki dzień, zadzwoń do kogoś i zapytaj, co u niego słychać, wyślij komuś SMS-a z wyrazami wdzięczności i daj mu znać, że o nim myślisz - bądź życzliwy dla innych.

A gdybyśmy przestali pytać, co świat może zrobić dla nas, a zapytali, co my możemy zrobić dla świata?

Samoopieka

Mmm, kolejne powiedzenie, które jest często powtarzane, ale pozostaje nieco tajemnicze. Co to jest samoopieka i jak się nią zajmować? Kiedy angażujemy się w dbanie o siebie, dosłownie angażujemy się w zachowanie, które mówi naszemu wnętrzu, że jesteśmy tego warci. Nie oczekuj, że na początku będzie to wygodne. Prawdopodobnie tak nie będzie. Może nawet wydawać się obce, zwłaszcza jeśli zachowania związane z miłością do siebie nie są dla Ciebie normą. Nic nie szkodzi. Zachowuj się tak długo, aż zaczniesz czuć się mniej niezręcznie. Zachowania kochające siebie mogą być zewnętrzne i wewnętrzne. Na przykład dbanie o siebie może polegać na mówieniu do siebie mniej osądzająco i z większym współczuciem. Kiedy zauważysz, że nie jesteś dla siebie zbyt miły - zmień to na bardziej pozytywną myśl.

Samoopieka może polegać na kąpieli z bąbelkami, zabieraniu siebie na posiłki, chodzeniu na siłownię i zdrowym odżywianiu się, nawet jeśli wolałbyś zjeść lody, ponieważ jesteś wart tego, by traktować siebie z miłością i życzliwością. Czasem oznacza to zjedzenie loda, bo to twój ulubiony i kogo to obchodzi? Możesz wybierać. Powtarzam, masz prawo wybrać, co oznacza dla Ciebie dbanie o siebie. Zwróć uwagę na to, jak się czujesz po każdym z tych zachowań. Co sprawia, że czujesz się z siebie dumny? Rób więcej takich rzeczy.

Granice

Spędzaj czas z ludźmi, którzy wnoszą wartość dodaną do Twojego życia, którzy traktują Cię z szacunkiem. Nauczmy się mówić "nie" tym, którzy wysysają naszą energię, a "tak" tym, którzy sprawiają, że stajemy się bardziej sobą i możemy zaoferować światu to, co mamy do zaoferowania. To powiedziawszy, mogę się pokazywać jako kobieta o dobrym sercu i uczciwości, ale to nie znaczy, że muszę być najlepszą przyjaciółką wszystkich ludzi. Jak się czujesz, kiedy mówisz "tak", a tak naprawdę masz na myśli "nie"? I vice versa. Czy możemy przestać to robić? Czy potrafimy zrozumieć, że kiedy mówimy prawdę i stawiamy granice, podlewamy ziarno miłości do siebie?

Integralność

Na chwilę przejdę do spraw osobistych. Jedyną rzeczą, która pomogła mi wyrosnąć na kobietę, z której jestem dziś dumna, jest bycie kobietą uczciwą. Bycie osobą uczciwą nie oznacza bycia świętszą od innych, ale poznanie swojej moralności i wartości oraz robienie wszystkiego, co w twojej mocy, by żyć zgodnie z nimi.

Co pomogło ci zakochać się w sobie? Napisz komentarz w sekcji poniżej.

Autor