6 sposobów, w jaki terapia może wzmocnić twój powrót do zdrowia

Szukasz programu leczenia narkomanii, który ma najszerszy zakres podstawowych usług, których potrzebujesz, aby rozwiązać swoje specyficzne problemy z uzależnieniem? Kiedy podejmiesz decyzję z głowy i serca, że potrzebujesz pomocy z problemem nadużywania substancji, który wymknął się spod kontroli, podejmujesz ważną decyzję życiową - i nie może być lekko.

Podjęcie decyzji o wejściu do odwyku narkotykowego to jedno, może to być zupełnie inna sprawa, gdy próbuje znaleźć obiekt, który zapewni programy i wsparcie, którego potrzebujesz, aby odzyskać rzeczywistość. Podczas gdy masz wiele możliwości wyboru dotyczących konkretnych opcji leczenia, kręgosłupem każdego programu leczenia oferowanego w placówce odwykowej jest terapia.

Niezależnie od tego, czy terapia odbywa się w cztery oczy, czy w grupie, pozwala ona odkryć podstawowe korzenie uzależnienia w bezpiecznym i wzmacniającym środowisku. Narzędzia, które daje terapia w leczeniu uzależnień, pozwolą Ci przezwyciężyć problemy związane z nadużywaniem substancji i dadzą Ci narzędzia do wprowadzenia pozytywnych i zdrowszych zmian w życiu, które będą wspierać Twój powrót do zdrowia.

Poniżej przedstawiamy sześć sposobów, w jaki terapia może wzmocnić Twój powrót do zdrowia.

Terapia pomaga w odbudowaniu relacji z innymi ludźmi

Negatywne konsekwencje uzależnienia nie są odczuwane tylko przez osobę uzależnioną; skutki uzależnienia dotykają także członków rodziny i innych bliskich. Jednym z głównych sposobów, w jaki terapia może wzmocnić Twój powrót do zdrowia jest to, że pomaga Ci uznać, jak Twój nałóg wpłynął na innych i nauczyć się sposobów na odbudowanie tych ważnych relacji, które zostały zniszczone przez nałóg. Dzięki pomocy doświadczonego doradcy, terapia może pomóc Ci zidentyfikować podstawowe przyczyny Twojego uzależnienia, pomóc Ci ominąć te przeszkody i dać Ci narzędzia do otwarcia linii komunikacji z tymi, których kochasz, abyś mógł naprawić te relacje, które zostały zerwane i zacząć od nowa.

Terapia pomaga kultywować siłę przebicia

Innym jednym z głównych sposobów terapii może wzmocnić swój powrót do zdrowia jest to, że daje narzędzia, które zapewniają nowe sposoby patrzenia na swoje problemy. Dodatkowo, terapia wzmacnia proces zdrowienia z uzależnienia, ponieważ uczy Cię umiejętności potrzebnych do radzenia sobie z tymi problemami w zdrowy, skuteczny sposób. Sesje terapeutyczne mogą być okazją do rozmowy z kimś, kto jest zarówno obiektywny, jak i empatyczny. Wzmacnia to proces zdrowienia, dając poczucie siły i pewności siebie. Kiedy udaje Ci się wyzdrowieć, jest to Twoja zasługa.

Terapia może pomóc ci zredukować twój stres

We wczesnym okresie zdrowienia napotkasz silne naciski psychologiczne i społeczne, które mogą doprowadzić Cię do nawrotu. Czy to nagłe stresy życiowe, odwiedzanie starych dzielnic lub radzenie sobie ze starymi przyjaciółmi, którzy nadal używają narkotyków, te naciski mogą przytłoczyć Cię i aby sobie z nimi poradzić, możesz powrócić do tego, co działało w przeszłości, czyli używania narkotyków. Silny program terapeutyczny może pomóc Ci zidentyfikować te sytuacje wyzwalające, a doświadczeni doradcy mogą pomóc Ci opracować sposoby relaksacji i przemyślenia tych stresujących sytuacji, abyś mógł poradzić sobie ze stresorami w zdrowy i skuteczny sposób.

Terapia pozwala na zaangażowanie całej rodziny

Jak wspomniano wcześniej, odbudowanie relacji, które zostały zniszczone przez konsekwencje uzależnienia, jest ważne w procesie zdrowienia. Jednym ze sposobów, w jaki terapia może wzmocnić Twój powrót do zdrowia jest stworzenie wspaniałej okazji do spotkania się i pracy nad problemami jako rodzina. Silne relacje rodzinne mogą być najważniejszym czynnikiem, dzięki któremu będziesz w stanie utrzymać się na odwyku. Poprzez terapię rodzinną i inne zasoby oparte na rodzinie w leczeniu uzależnień, pozwala całej jednostce rodzinnej być zaangażowany w proces odzyskiwania i rodzina może być potężną siłą w utrzymaniu odzysku. Terapia wzmacnia proces zdrowienia w tym aspekcie, ponieważ każdy może się wyleczyć - ty, twoja rodzina i inni bliscy w twoim życiu.

Terapia dostarcza Ci motywacji

Bez względu na to, jak silny jest Twój indywidualny program zdrowienia, zjawisko nawrotu jest często niefortunną rzeczywistością procesu zdrowienia. Szacuje się, że 90% osób wracających do zdrowia powróci do niego w ciągu pierwszych czterech lat. Głównym powodem nawrotu jest samozadowolenie i spadek motywacji do pracy nad programem zdrowienia. Doradcy mogą zidentyfikować te oznaki spadku motywacji i uświadomią ci, że twoje samozadowolenie może ostatecznie doprowadzić do nawrotu. Terapia będzie stanowiła kluczowy element Twojego planu zapobiegania nawrotom i długoterminowego powrotu do zdrowia.

Terapia jest dostępna w każdej chwili

Najlepszym atutem terapii jest to, że możesz z niej skorzystać w dowolnym momencie swojego powrotu do zdrowia. Terapia jest oczywiście podstawą w leczeniu narkomanii, ale może być również istotna w programie opieki po wyzdrowieniu i poza nim. Dzięki różnym filozofiom i technikom dostępnym zarówno w ustawieniach indywidualnych, jak i grupowych, możesz zwrócić się o poradę w każdej chwili, bez względu na to, jak długo trwało twoje zdrowienie.

Wybór odpowiedniego programu terapeutycznego... Od czego zacząć?

W procesie podejmowania decyzji o wyborze najbardziej odpowiedniego programu terapeutycznego, musisz najpierw zapytać, jakie są Twoje specyficzne potrzeby i życzenia dotyczące leczenia, a kiedy już to zrozumiesz, musisz zapytać pracowników ośrodka, jaki rodzaj terapii oferują. Wiele z najlepszych ośrodków leczenia oferuje tradycyjne terapie, takie jak psychoterapia, terapia poznawczo-behawioralna i terapia rzeczywistości. Dodatkowo, coraz więcej ośrodków w całym kraju oferuje bardziej holistyczne terapie, takie jak terapia zwierząt domowych, joga i neurofeedback między innymi.

Doświadczony personel w ośrodkach leczenia powinien być w stanie stworzyć dla Ciebie zindywidualizowany program po przeprowadzeniu dokładnej oceny wstępnej. Z tej oceny, mogą wykorzystać różne rodzaje terapii w razie potrzeby, aby stworzyć program, który zapewnia najlepsze dopasowanie do Twoich potrzeb. Co najważniejsze, te programy terapeutyczne powinny być w stanie zmieniać się wraz z Tobą w miarę postępów w leczeniu i zmian Twoich potrzeb.

Autor