FDA wycofuje z rynku kratom powiązany z salmonellą

We wtorek po południu Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nakazała obowiązkowe wycofanie z rynku wszystkich produktów z kratomem wyprodukowanych, przetworzonych, zapakowanych lub przechowywanych przez Triangle Pharmanaturals LLC po tym, jak kilka z jej produktów uzyskało pozytywny wynik testu na obecność salmonelli.

FDA podjęła decyzję o wycofaniu substancji po tym, jak firma nie zastosowała się do prośby agencji o dobrowolne wycofanie produktu. "Działanie to opiera się na bezpośrednim zagrożeniu dla zdrowia, jakie stwarza skażenie tego produktu salmonellą oraz odmowa ze strony tej firmy dobrowolnego działania w celu ochrony swoich klientów i wydania nakazu wycofania produktu z rynku, pomimo naszych wielokrotnych próśb i działań" - powiedział w oświadczeniu komisarz FDA dr Scott Gottlieb. Jest to pierwszy przypadek, kiedy agencja wydała nakaz wycofania produktu z powodu braku współpracy ze strony firmy. Badania przeprowadzone w ramach wspólnego dochodzenia FDA i amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób wykazały, że suplement jest powiązany z epidemią co najmniej 87 przypadków salmonelli w 35 stanach. Raporty o zachorowaniach zaczęły się w październiku. Najnowsze doniesienia o przypadkach salmonelli pojawiły się 24 lutego. Dwadzieścia siedem osób, które zgłosiły zachorowania, było hospitalizowanych. Wiek chorych waha się od 6 do 67 lat. Spośród 55 zgłoszonych przypadków salmonelli 40 pacjentów zgłosiło spożycie tabletek, herbaty lub proszku z kratomu.

"Brak dowodów na to, że Kratom jest bezpieczny

W Stanach Zjednoczonych kratom jest zakazany w sześciu stanach. Kratom nie podlega regulacjom prawnym i wiadomo, że jest mieszany z innymi narkotykami. DEA uważa tę substancję za narkotyk budzący obawy. Ponieważ firmy nie mają zachęt finansowych do badania planu, podjęto minimalne wysiłki i badania. Ponieważ malezyjskie zioło składa się ze zmiażdżonych liści, żadna firma nie jest w stanie opatentować tego produktu. W Stanach Zjednoczonych kratom jest tradycyjnie sprzedawany jako suplement diety w postaci tabletek, proszków, kapsułek i herbaty.

Niektóre badania wykazały, że kratom ma potencjał w leczeniu bólu, jednak potrzebne są dodatkowe badania. W lutym FDA wydała oświadczenie w związku z obawami dotyczącymi związków zawartych w kratomie, które działały jak opioidy. W ostatnim oświadczeniu FDA stwierdziła: "Nie ma dowodów wskazujących na to, że kratom jest bezpieczny lub skuteczny w jakimkolwiek zastosowaniu medycznym."

Osoba zarażona salmonellą może zacząć odczuwać objawy po 12 do 72 godzinach od zakażenia. Objawy mogą obejmować:

  • Biegunka
  • Gorączka
  • Skurcze brzucha

Objawy te mogą utrzymywać się do siedmiu dni, jednak większość osób wraca do zdrowia bez leczenia. Do osób, które mogą wymagać hospitalizacji, należą osoby bardzo młode lub w podeszłym wieku z osłabionym układem odpornościowym.

CDC nadal zaleca, aby nie spożywać żadnej marki kratomu, podczas gdy urzędnicy ds. zdrowia prowadzą dochodzenie, w tym ustalają, gdzie pacjenci kupili kratom i badają próbki substancji.

Autor