Czy przemoc fizyczna w dzieciństwie ma wpływ na używanie narkotyków iniekcyjnych w dorosłości?

Iniekcyjne zażywanie narkotyków jest ogólnym terminem dla każdej formy zażywania narkotyków, która opiera się na użyciu igły i strzykawki w celu wprowadzenia substancji do organizmu człowieka. Oprócz kwestii ściśle związanych z narkotykami, takich jak uzależnienie, osoby przyjmujące narkotyki w ten sposób mają zwiększone szanse na rozwój niektórych poważnych lub zagrażających życiu infekcji. W badaniu opublikowanym w kwietniu 2014 r. w czasopiśmie "Addiction" naukowcy z australijskiego Uniwersytetu Nowej Południowej Walii sprawdzili, w jaki sposób historia znęcania się fizycznego w dzieciństwie może wpływać na szanse, że dana osoba ostatecznie stanie się osobą przyjmującą narkotyki w formie iniekcji. Badacze ci doszli do wniosku, że pewne poziomy znęcania się w dzieciństwie mają ogólny wpływ na ryzyko używania narkotyków, ale nie mają bezpośredniego wpływu na używanie narkotyków w formie iniekcji w szczególności.

Podstawy

Przyjmowanie narkotyków w formie iniekcji jest silnie związane z dożylnym przyjmowaniem narkotyków (IV). Osoby, które przyjmują narkotyki dożylnie, wprowadzają je bezpośrednio do krwiobiegu przez żyłę; po umieszczeniu w żyle narkotyk szybko dociera do mózgu i wywołuje charakterystyczne efekty. Jednak niektórzy użytkownicy iniekcyjni wprowadzają narkotyki do organizmu wolniej, wstrzykując je pod skórę (podskórnie) lub do tkanki mięśniowej (domięśniowo). Substancje nadużywane, które mogą być wprowadzane za pomocą jednej lub drugiej formy iniekcji, obejmują heroinę (klasyczny narkotyk dożylny), metamfetaminę, amfetaminę, leki uspokajająco-hipnotyczne i lek opioidowy o nazwie buprenorfina. Do poważnych i prawdopodobnie śmiertelnych zakażeń związanych z dożylnym przyjmowaniem narkotyków należą w szczególności zakażenia ludzkim wirusem niedoboru odporności (HIV) i wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Wszystkie osoby przyjmujące narkotyki drogą iniekcji narażają się również na ryzyko ropni i innych form potencjalnie ciężkich zakażeń miejscowych.

Przemoc fizyczna w dzieciństwie

Termin nadużycia fizyczne w dzieciństwie opisuje celowe obrażenia fizyczne dziecka przez rodzica lub inną osobę dorosłą. Niektóre dzieci po raz pierwszy doświadczają tego rodzaju znęcania się wkrótce po urodzeniu, podczas gdy inne doświadczają go dopiero w późniejszym okresie. Konkretne urazy związane ze znęcaniem się fizycznym w dzieciństwie to siniaki, ugryzienia, podbite oczy, złamane kości, rany spowodowane przez pasy lub przełączniki, oparzenia od papierosów lub inne rodzaje oparzeń oraz obrzęk mózgu i inne formy uszkodzenia mózgu spowodowane bezpośrednim lub pośrednim urazem. Niestety, umyślne obrażenia dzieci są dość powszechnym zjawiskiem w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Czynniki, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo, że dane dziecko doświadczy przemocy fizycznej, to między innymi posiadanie rodzica lub rodziców z poważnymi problemami narkotykowymi lub alkoholowymi, życie w gospodarstwie domowym dotkniętym przemocą ze strony partnera intymnego (tj. przemocą domową), życie w gospodarstwie domowym z jednym rodzicem, życie w gospodarstwie domowym dotkniętym ubóstwem oraz posiadanie rodziców o stosunkowo niskim poziomie wykształcenia.

Wpływ na używanie narkotyków drogą iniekcji

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Addiction naukowcy z University of New South Wales przebadali 300 australijskich osób przyjmujących narkotyki w formie iniekcji, aby ocenić potencjalny związek między przemocą fizyczną w dzieciństwie a szansami na przyjmowanie narkotyków w formie iniekcji w dorosłym życiu. Badacze przeprowadzili szczegółowe wywiady z każdym z uczestników, aby zebrać informacje na temat takich kwestii, jak podstawowe narażenie na przemoc fizyczną w dzieciństwie, stopień nasilenia doświadczonej przemocy fizycznej w dzieciństwie, zaangażowanie w używanie narkotyków w formie iniekcji, wiek w momencie pierwszego spożycia alkoholu, wiek w momencie pierwszego użycia nielegalnych narkotyków oraz jednoczesne zaangażowanie w więcej niż jedną formę używania narkotyków (znane specjalistom ds. uzależnień i urzędnikom zdrowia publicznego jako używanie wielu narkotyków). Badacze odkryli, że nieco ponad jedna czwarta (25,7 procent) uczestników badania nie miała w przeszłości styczności z przemocą fizyczną w dzieciństwie. Trzydzieści cztery procent uczestników miało historię narażenia na łagodne lub umiarkowane formy takiego znęcania się, a nieco ponad 40 procent miało historię narażenia na poważne formy przemocy fizycznej w dzieciństwie. Po przeanalizowaniu różnych czynników badacze doszli do wniosku, że uczestnicy z historią poważnego znęcania się fizycznego w dzieciństwie mieli niezwykle wysokie szanse na spożywanie alkoholu w stosunkowo młodym wieku i rozpoczynanie używania nielegalnych narkotyków w stosunkowo młodym wieku. Stwierdzili oni również, że uczestnicy z historią jakiejkolwiek formy przemocy fizycznej w dzieciństwie mieli niezwykle wysokie szanse na zaangażowanie się w używanie wielu narkotyków. Badacze nie doszli jednak do wniosku, że narażenie na przemoc fizyczną w dzieciństwie skutkuje używaniem narkotyków w iniekcjach w niezwykle młodym wieku.

Znaczenie i rozważania

Na podstawie swoich ustaleń autorzy badania opublikowanego w Addiction łączą narażenie na poważne nadużycia fizyczne w dzieciństwie z wczesnym zaangażowaniem w używanie alkoholu i narkotyków w ogóle, ale nie z używaniem narkotyków w formie iniekcji w szczególności. Zauważają oni również, że oprócz historycznego używania wielu narkotyków, niedawne używanie wielu narkotyków występuje również częściej u osób narażonych na jakąkolwiek ilość przemocy fizycznej w dzieciństwie. Wyniki te podkreślają potrzebę zarówno dla uzależnionych rodziców i cierpiących z powodu traumy z dzieciństwa, aby szukać ambulatoryjnego poradnictwa lub alkoholu lub narkotyków odwyku.

Autor