Co naprawdę czuje się na haju z metamfetaminy?

Niektóre osoby nadużywające mety powiedzieć krystalicznie mety produkuje wysoki jak żaden inny. Lek działa poprzez zalewanie mózgu z wysokich kwot dopaminy. Jest to jeden z mózgu chemikaliów odpowiedzialnych za uczucie przyjemności. Bardzo wysoki poziom dopaminy może sprawić, że czujesz się euforyczny i niezwyciężony. W miarę dalszego nadużywania mety, intensywność tego haju słabnie. Wiele osób nadużywających metamfetaminy twierdzi, że wciąż próbuje gonić intensywny haj, który dostali za pierwszym razem, gdy zażyli metamfetaminę. Wiedzą, że nigdy go nie dostaną, ale to nie powstrzymuje ich od prób. Ten cykl jest sposobem, w jaki można szybko rozwinąć uzależnienie od mety i tolerancję na jej przyjemne efekty.

Jak ludzie osiągają haj po metamfetaminie

Kryształowa metamfetamina to wspólna nazwa narkotyku ulicznego - metamfetaminy. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że wygląda jak kryształy znajdujące się w niektórych skałach. Użytkownicy metamfetaminy doświadczają podobnych zmian psychicznych i fizycznych podczas "haju", niezależnie od formy mety, którą zażywają. Różnica polega na tym, jak szybko pojawiają się efekty działania mety i jak intensywne są ich odczucia. Kiedy palisz lub wstrzykujesz metamfetaminę, dociera ona do mózgu znacznie szybciej niż połykanie lub wciąganie. Krystaliczna meta jest zazwyczaj palona. Niektórzy uzależnieni od mety wolą rozkruszyć ją na proszek i wstrzyknąć do żyły. Osoby nadużywające mety mogą również połykać lub wciągać metę. Metody te również produkują znacznie mocniejszy "haj". Szybkość i moc meta haju jest tym, co wielu uzależnionych od mety mówi, że przyciąga ich do narkotyku.

Jak wyglądają metamfetaminowe haj i wypadki

Podobnie jak wielu użytkowników nielegalnych narkotyków, użytkownicy mety są po euforii, którą odczuwają po zażyciu mety. Metamfetamina wpływa na ośrodek nagrody w mózgu. Metamfetamina powoduje uczucie euforii, podnosząc poziom dobrego samopoczucia, dopaminy. Dopamina wzrasta również, gdy robisz takie rzeczy jak jedzenie pokarmów, które lubisz lub uprawiasz seks. Jednak kryształ mety wyzwala znacznie większe wzrosty niż te działania, zwłaszcza gdy palić lub wstrzykiwać go. Crystal Meth użycia wyzwala inne zmiany psychiczne, jak również. Możesz czuć się bardziej czujny i obudzony podczas "wysoki". Możesz mieć wrażenie, że możesz się lepiej skupić. Możesz odczuwać mniejszą potrzebę jedzenia. Wzloty i upadki mety mogą być intensywne. Kiedy jesteś uzależniony od mety, przechodzisz przez ten cykl w kółko. Oto etapy haju mety, czyli krótkoterminowe skutki zażywania mety:

Rush

Doświadczasz tylko "metamfetaminy", jeśli palisz lub wstrzykujesz narkotyk. Dzieje się to w pierwszych minutach po zażyciu, i może trwać od kilku minut do godziny. Kiedy meta wchodzi do systemu szybko, jak podczas wstrzykiwania lub palenia go, gruczoł, który produkuje adrenalinę jest aktywowany. To zalewa swoje ciało z adrenaliną. Adrenalina w połączeniu z nadmierną ilością dopaminy może tworzyć intensywne doznania fizyczne. Podczas meta pęd twój oddech i tętno wzrasta i możesz czuć się roztrzęsiony. Odczuwasz również silną euforię.

Haj (lub "Ramię")

Po intensywnej euforii związanej z pędem, efekty działania mety wywołują przyjemny haj. Może on trwać od kilku godzin do pół dnia, w zależności od ilości mety i sposobu jej zażycia. Odurzenie metaamfetaminą może sprawić, że poczujesz się pewny siebie i agresywny. Możesz być gadatliwy i energiczny. Niektóre osoby nadużywające mety wdają się w bójki i przerywają ludziom, gdy są na haju. Haj mety może sprawić, że będziesz niespokojny i zahamujesz swój apetyt. Twoje ciało szybko reaguje na obecność kryształu mety. Ponieważ meta jest środkiem pobudzającym, efekty fizyczne są podobne do innych rodzajów leków pobudzających. Mogą one obejmować wzrosty w:

 • Częstotliwość oddychania
 • tętno
 • Ciśnienie krwi
 • Aktywność fizyczna

Niektóre z fizycznych skutków haju kryształu mety są niebezpieczne. Na przykład, bicie serca może stać się niestabilne lub nieregularne. Jeśli weźmiesz zbyt dużo mety, możesz rozwinąć potencjalnie zagrażające życiu podwyższenie normalnej temperatury ciała (stan zwany hipertermią). Możesz również wpaść w drgawki lub konwulsje. Euforia wywołana przez metamfetaminę może również prowadzić do podejmowania słabych decyzji. Możesz uprawiać seks bez zabezpieczenia, narażając się na ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową. Możesz postawić się w niebezpiecznych sytuacjach, takich jak prowadzenie samochodu podczas odurzenia metaamfetaminą lub podejmowanie ekstremalnego ryzyka, ponieważ masz poczucie niezwyciężoności.

Binge

Ludzie uzależnieni od metamfetaminy starają się, aby meta haj trwał tak długo, jak to możliwe przez binging na narkotyki. Bingi metamfetaminowe mogą trwać od kilku dni do kilku tygodni. Podczas popijania mety nie osiągniesz intensywności pierwszego haju. Za każdym razem, gdy bierzesz metę po pierwszym wstrzyknięciu binge, haj maleje, aż nie jesteś już w stanie się naćpać. Zaczniesz również doświadczać pewnych objawów podniecenia. Osoby nadużywające metamfetaminy zazwyczaj kontynuują binging on meth, aby uniknąć tweaking, ale to w końcu przychodzi.

Tweaking

Tweaking jest gdzie niektóre z bardziej niesławnych objawów nadużywania mety pokazać się. Kiedy uzależniony od mety jest przedstawiany w telewizji, często jest w fazie podrasowywania. Tweaking jest, gdy masz binged na mety, aż twoje ciało nie może już uzyskać wysoki więcej. Poważnie wyczerpałeś swoje zapasy dopaminy i fizycznie wyczerpałeś swoje ciało. Powszechne objawy podjarania obejmują:

 • Lęk
 • Depresja
 • Zamęt
 • Panika
 • Pobudzenie i drażliwość
 • Halucynacje dźwiękowe
 • Uczucie, że pełzają po tobie robaki (znane jako robaki mety lub robaki korbowe)
 • Problemy z poruszaniem się
 • Gwałtowne zachowanie

Wiele osób nadużywających metamfetaminy próbuje radzić sobie z podnieceniem nadużywając alkoholu lub innych narkotyków. Może to sprawić, że powrót do zdrowia po zażyciu mety będzie jeszcze trudniejszy, co z kolei może napędzać dalsze zażywanie mety.

Krach

Po binge mety, będziesz nieuchronnie crash. To jest to, co to brzmi jak. Śpisz przez długi czas. Cała twoja energia jest wyczerpana i nie możesz zrobić wiele z niczego. Czujesz się tak, jakbyś ledwo mógł się ruszać. Taki stan może trwać przez około trzy dni. Za każdym razem, gdy jesteś nawalony i rozbity, twój "normalny stan" pogarsza się. Biorąc krystalicznie mety ponad i może spowodować mózg do rewire. To przestaje być w stanie produkować regularne ilości dopaminy na własną rękę. To również myśli, że potrzebuje nadmiernych ilości dopaminy do funkcjonowania. Kiedy Crystal Meth abusers przyzwyczaić się do posiadania meth w ich systemów, nie czują się już tak "wysoki", jak kiedyś, gdy biorą żadnej ilości metamfetaminy. W celu uzyskania pożądanego wysoki, oni zachować zwiększenie ich spożycie mety. Z czasem ten cykl się powtarza. To właśnie trwająca spirala rosnącej tolerancji i rosnącego spożycia prowadzi do uzależnienia od mety. Ludzie z uzależnieniem od mety, zazwyczaj mają mety objawy odstawienia, gdy idą bez leku na chwilę. Może to obejmować:

 • Depresja i wahania nastroju
 • Myśli samobójcze
 • Utrata energii
 • Głód mety

Jak pokonać uzależnienie od mety?

Uzależnienie od mety może być trudne do pokonania. Według jednego z badań, 61% użytkowników mety nawróciło w ciągu roku od odstawienia mety. Wyzdrowienie z uzależnienia od mety jest możliwe dzięki determinacji i odpowiedniemu leczeniu. Konieczny może być czas spędzony w stacjonarnym ośrodku leczenia uzależnień. Będziesz miał przestrzeń, aby skupić się na sobie. Dostaniesz dystans od wyzwalaczy do używania narkotyków i alkoholu. Podczas leczenia uzależnienia od substancji uczymy się umiejętności radzenia sobie z problemami, które pomagają zachować trzeźwość w codziennym życiu. Ośrodki odwykowe zajmują się również zaburzeniami współwystępującymi. Są to problemy ze zdrowiem psychicznym, które mogą napędzać uzależnienie od narkotyków. Osoby uzależnione od mety czasami mają również problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak:

 • Choroba dwubiegunowa
 • Zaburzenia lękowe
 • Duża depresja lub łagodna, przewlekła depresja
 • Zaburzenia stresowe pourazowe
 • Inne problemy z substancjami, takie jak nadużywanie alkoholu i mieszanie narkotyków

Czasami objawy zaburzeń psychicznych są częścią psychozy, którą powoduje metamfetamina. Warunki takie jak depresja mogą pojawić się z powodu zmian w dopaminie spowodowanych działaniem mety. Innym razem, możesz już mieć zaburzenia psychiczne przed użyciem narkotyków lub alkoholu. Nadużywanie mety może być Twoim sposobem radzenia sobie z objawami zaburzeń psychicznych. Ośrodki odwykowe mają specjalistów z dziedziny psychiatrii. Są oni w stanie odpowiednio leczyć objawy zdrowia psychicznego. Odwyki od narkotyków zapewniają profesjonalne i rówieśnicze wsparcie. Będziesz odkrywać ból emocjonalny z wyszkolonymi doradcami. Terapia grupowa pomoże Ci poczuć się mniej samotny. Będziesz z ludźmi, którzy również zmagają się z uzależnieniem od narkotyków. Może to zapewnić wsparcie i odpowiedzialność w procesie zdrowienia. Uzależnienie od mety może sprawić, że znajdziesz się w ciemnym miejscu. Całe twoje życie kręci się wokół osiągnięcia haju, który jest coraz trudniejszy do zdobycia. Cierpią na tym związki, finanse, praca i dbanie o siebie. Wyjście z dołka uzależnienia od mety może wydawać się niemożliwe. Wiedz, że Ty lub Twoja bliska osoba możecie wyzdrowieć.

Autor