Psychoterapia niemowląt, dzieci i dorosłych

Krótka charakterystyka psychoterapii

Psychoterapia jest metodą leczenia zaburzeń psychicznych takich jak zaburzenia nerwicowe ( w tym zaburzenia lękowe ) czy zaburzenia osobowości. Psychoterapia obejmuje też szeroko rozumianą pomoc psychospołeczną czyli wyrabianie umiejętności radzenia sobie z sytuacjami konfliktowymi, z komunikacją, z nieśmiałością z wszelki problemami jakie występują w kontaktach międzyludzkich i w sytuacjach utraty kontroli nad własnym życiem .

Psychoterapia niemowląt, dzieci i dorosłych

Psychoterapia niemowląt i bardzo małych dzieci (0-18 miesięcy) niesie pomoc terapeutyczną i dla niemowlaka i dla jego rodziców ( najczęściej dotyczy mamy, ale tez dla obojga rodziców). Terapia podejmowana jest zazwyczaj wtedy,kiedy mama cierpi na depresję poporodową, rodzice martwią się o stan i rozwój swojego dziecka, rodzice „nie radzą” sobie z nową sytuacją aż tak bardzo, że odczuwają trudny do opanowania niepokój. W przypadku kilku miesięcznych dzieci motywacją do podjęcia psychoterapii są takie problemy z dzieckiem jak – kłopoty ze snem, zaburzenia łaknienia, silne napięcie mięśniowe dziecka nie dające się wytłumaczyć somatycznie, obserwowany o dziecka silny niepokój niewiadomego pochodzenia. Psychoterapia niemowlęca zawsze odbywa się pomiędzy terapeutą a dzieckiem i jego rodzicami.

pomoc

Tak też bywa w w psychoterapii dynamicznej starszych dzieci. Tam terapeuta pracuje nie tylko z dzieckiem, ale również z jego rodzicami. Terapia psychodynamiczna starszych dzieci ma na celu leczenie zarówno zaburzeń psychicznych, jaki i wszelkich zaburzeń społecznych u dziecka ( zaburzenia odżywiania, sikanie do łóżka, wahania nastoju, stany lękowe, trudności w komunikacji, jąkanie itp.). Psychoterapia polega przede wszystkim na wnikliwym zdiagnozowaniu zaburzeń u dziecka, poznaniu sytuacji rodzinnej i środowiskowej w jakiej dziecko się znajduje i nawiązaniu bliskiej relacji z dzieckiem poprzez rozmowę, zabawę, tak by terapeuta w pewnym momencie mógł modelować osobowość dziecka i tym pomóc mu rozwiązać jego psychologiczne problemy.

Psychoterapia psychodynamiczna to jeden z nurtów psychoterapii. Ta metoda wykazuje bardzo wysoką skuteczność w leczeniu zaburzeń psychicznych i osobowościowych zarówno jeśli chodzi o dzieci jak i dorosłych . Ta metoda polega na swobodnej konwersacji z terapeutą. Pacjent , który wyraził zgodę na ten typ terapii wspólnie ze swoim terapeutą omawia i wyznacza cele i zasady terapii ( te cele mogą być już w trakcie terapii doprecyzowane i częściowo zmieniane). Pacjent wypowiada się swobodnie, jest zachęcany do szczerości, wspomnień, opisywania doświadczeń ze swojego życia, a terapeuta nie tylko słucha uważnie, ale przede wszystkim pomaga dostrzec i przepracować te momenty, aspekty doświadczeń, które mają wpływ na aktualne problemy psychiki pacjenta. Obowiązuje bezwzględna tajemnica informacji uzyskanych od pacjenta,lub jego rodziny, wyjątkiem są sytuacje zagrożenia życia.

Autor