Alkoholizm: Jak bardzo winne są geny?
Czy w Twojej rodzinie zdarzały się przypadki nadużywania alkoholu? Czy picie alkoholu sprawia Ci przyjemność? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym: "Czy jestem alkoholikiem?" Wiele osób pije alkohol. Nie wszyscy stają się od niego uzależnieni. Wiele osób martwi się, że ryzyko wystąpienia u nich problemów z nadużywaniem alkoholu jest uwarunkowane genetycznie. Jak bardzo nasze geny wpływają na prawdopodobieństwo stania się alkoholikiem? Chociaż nie zidentyfikowano konkretnego "genu" uzależnienia od alkoholu, dowody wskazują na to, że alkoholizm występuje w rodzinach. Wiele czynników odgrywa rolę w ryzyku rozwoju tego zaburzenia. Dzieje się tak dlatego, że choroby takie jak narkomania i alkoholizm są wynikiem zmian w wielu różnych genach.
Jakie są szanse?
Badania wykazały, że dzieci alkoholików są cztery razy bardziej narażone na rozwój alkoholizmu niż dzieci, których rodzice nie są alkoholikami. Badania wykazały również, że geny są odpowiedzialne za około połowę ryzyka stania się alkoholikiem. Chociaż dorastanie z rodzicami, którzy są alkoholikami zwiększa ryzyko stania się alkoholikiem, inne czynniki wpływają na prawdopodobieństwo osiągnięcia punktu odpowiedzi "tak" na pytanie "Czy jestem alkoholikiem?". Do innych czynników zwiększających ryzyko rozwoju alkoholizmu należą:
- Sposób, w jaki rodzice postępują i traktują innych
- Posiadanie rodzica cierpiącego na alkoholizm, który jednocześnie zmaga się z depresją
- Posiadanie dwojga rodziców, którzy również zmagają się z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych
- Dorastanie w domu pełnym agresji i przemocy
- Posiadanie rodzica, który poważnie nadużywa alkoholu
Niektórzy ludzie mają po prostu geny, które zwiększają ryzyko stania się alkoholikiem w wyniku fizycznej reakcji na alkohol. U innych ryzyko to jest mniejsze, ponieważ mają warianty genów, które je obniżają - jak na przykład u niektórych osób pochodzenia azjatyckiego. Wielu Azjatów po wypiciu alkoholu doświadcza uczucia mdłości, zaczerwienienia i szybkiego pulsu. Powoduje to, że unikają oni alkoholu, co zmniejsza ryzyko rozwoju zaburzenia. Jak widać, genetyczne prawdopodobieństwo rozwoju alkoholizmu jest znacznie wyższe w przypadku osób, które dorastały w rodzinach borykających się z tym problemem, ale nie oznacza to, że każdy, kto ma rodziców alkoholików, zostanie alkoholikiem. Wiedz, że jeśli zadajesz sobie pytanie "Czy jestem alkoholikiem lub czy istnieje ryzyko, że nim zostanę?", to jest nadzieja. Wiele osób ma genetyczne predyspozycje do walki z alkoholizmem, ale udało im się pokonać przeciwności losu, prowadząc szczęśliwe i zdrowe życie.