Jak pokonać uzależnienie od gier komputerowych

Komputery są częścią każdego dnia. Powszechnie można je znaleźć w każdym domu, zwłaszcza jeśli jest on zamieszkiwany przez młodych ludzi. Niejednokrotnie, nawet w obrębie jednego gospodarstwa domowego, każdy ma swój własny komputer. Łatwiejszy dostęp do niego mają również młodsze dzieci. Kuszące jest spędzanie na nim czasu. Gry komputerowe są tak samo kuszące jak internet. Można je znaleźć w sieci lub grać w nie w domu.

Komu szkodzi uzależnienie od gier komputerowych?

Uzależnienie od gier komputerowych najczęściej dotyczy ludzi młodych. Nastolatki i dzieci używają gier komputerowych, aby spędzić czas. Granie w gry komputerowe jest dla nich tak samo naturalne jak dla ich dziadków czy rodziców oglądanie telewizji. Każde pokolenie ma swoje własne medium artystyczne, które jest jego niepowtarzalnym głosem. W tym przypadku są to gry komputerowe.

Nie tylko dzieci i młodzież mają z nią styczność. Branża gier komputerowych bardzo się rozwinęła, e-sport stał się dziedziną szanowaną, a profesjonalni gracze są szanowani i zarabiają duże pieniądze. To wystarczy, aby zarówno młodzi dorośli, jak i studenci mogli zaangażować się w branżę gier - czasem może to prowadzić do uzależnienia.

Nawet starsi dorośli mogą uzależnić się od gier, nawet jeśli nie widzą w nich zawodu czy wielkiej sławy. Jest to rozrywka, która łączy ludzi ponad pokoleniami. Każdy znajdzie coś, co odpowiada jego potrzebom. Dobra gra może przyciągnąć każdego i spowodować uzależnienie. Najczęściej występuje u osób samotnych, ale uzależnić się może również ktoś, kto ma rodzinę.

Uzależnienie od gier komputerowych: Przyczyny

Gry komputerowe są atrakcyjne ze względu na swoją fabułę, rozgrywkę i możliwość nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi. Gry komputerowe mogą poprawić koncentrację i refleks, a także umożliwić naukę języków obcych i kultur. To wszystko jest pozytywne i nie doprowadzi Cię do uzależnienia. Jeśli jednak gry komputerowe staną się dla Ciebie najważniejszą rzeczą na świecie, łatwo popadniesz w uzależnienie. Jakie są tego przyczyny?

W grach online nie chodzi tylko o samą grę. Ważne jest, aby połączyć się z innymi i poczuć się częścią większej grupy. Może to zaspokoić Twoją potrzebę towarzystwa i może prowadzić do uzależnienia.

Czynniki społeczne i rodzinne są głównymi przyczynami uzależnienia od gier komputerowych. Jeśli dana osoba nie czuje się bezpiecznie lub nie ma więzi w swojej rodzinie i trudno jest jej nawiązać prawdziwe przyjaźnie, łatwiej jest jej uciec w świat gier komputerowych, który uważa za bezpieczny.

Ważne jest, aby mieć poczucie własnej wartości. Jeśli ktoś czuje, że w grach komputerowych ma władzę, bo jego postacie są wystarczająco silne, a on sam jest osobą w danym fikcyjnym uniwersum, może nie chcieć, aby to się skończyło. Zwłaszcza jeśli jego samoocena spadła i stara się ją przezwyciężyć.

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę swój charakter. Niektórzy ludzie są bardziej niż inni skłonni do uzależnienia się. Osoby nieśmiałe i wycofane mają trudności z funkcjonowaniem w społeczeństwie. Szukają akceptacji i zrozumienia w grach.

Objawy uzależnienia od gier komputerowych

Wiele osób korzysta z komputera, aby miło spędzić wolny czas. Możliwe jest uzależnienie się od komputera lub od konkretnej czynności na nim wykonywanej. Może to być surfowanie po Internecie, oglądanie filmów i seriali, czy granie w gry komputerowe. Komputer jest narzędziem, które może prowadzić do uzależnienia.

Gry komputerowe stają się coraz bardziej popularne i pociągające dla osób w każdym wieku. Dlatego uzależnienie może wystąpić zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Nie ma bezpiecznego miejsca. Czasami granica między dobrą zabawą a uzależnieniem jest niewyraźna. Dlatego tak ważne jest, aby o tym pamiętać. Nie oznacza to jednak, że powinieneś porzucić swoją rozrywkę. Zamiast tego powinieneś nauczyć się, jak stawiać granice dorosłym i jak uczyć tego swoje dzieci.

Jakie są objawy uzależnienia?

  • Brak poczucia czasu - wiele godzin spędzonych w grze wideo może wydawać się jak kilka minut. Może to prowadzić do przegapienia ważnych wydarzeń lub zostawania do późna.
  • Problemy ze snem nie ograniczają się do niemożności zaśnięcia. Osoby te częściej cierpią na bezsenność. Kiedy już zasną, mogą doświadczać koszmarów i sennych koszmarów związanych z grami i spędzaniem zbyt dużej ilości czasu przy komputerze.
  • Brak dostępu do gier może prowadzić do zaburzeń lękowych
  • Problemy emocjonalne - nagłe przerwy w dostawie prądu lub odłączenie od sieci mogą powodować płacz i wybuchy agresji
  • Tiki nerwowe: Osoba uzależniona może nieświadomie powtarzać ruchy myszki lub wykonywać te same ruchy podczas korzystania z klawiatury.
  • Osoba taka nie może skupić się na niczym innym niż na przedmiocie swojego uzależnienia.
  • Zanik i przykurcz mięśni
  • Problemy z widzeniem
  • Cały swój czas spędzasz grając w gry wideo
  • Izolacja społeczna jest spowodowana faktem, że spotkania towarzyskie pochłaniają cenny czas, który mógłby być przeznaczony na granie w gry.

Nawet jeśli uzależniony nie gra lub nie stoi przed komputerem przez cały czas, to i tak ciągle o tym myśli i nie może się skoncentrować. Ponieważ to właśnie daje mu ulgę, wszystkie jego myśli i działania są skierowane na wirtualny świat. Dopóki tego nie zrobi, frustracja i stres będą narastać. Jedynym światem, który wydaje się być przyjazny i relaksujący, jest świat gier.

Jak zapobiegać uzaleznieniu

Chociaż gry nie są koniecznie złe, nie powinny być piętnowane. To właśnie uzależnienie jest problemem. Powinieneś podjąć natychmiastowe działania, jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko lub ktoś z Twoich bliskich zaczyna się niezdrowo interesować grami. Nie jest dobrym pomysłem pozwolić sobie na uwikłanie się w świat gier wideo i stać się silniejszym uzależnionym. Lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Możesz albo stworzyć harmonogram gier i przestrzegać go, albo upewnić się, że jest on przestrzegany w przypadku dzieci. Ważne jest, aby pokazać lub udowodnić sobie, że istnieją inne sposoby spędzania czasu i poznawania nowych ludzi. Możesz znaleźć zdrowe alternatywy, które pomogą Ci zająć czas z korzyścią dla Twojego otoczenia i Ciebie samego.

Uzależnienie od gier komputerowych

Uzależnienie od gier komputerowych - skutki

Uzależnienie od komputera może mieć wiele skutków ubocznych. Skutki te można podzielić na następujące sfery: psychologiczną, moralną, intelektualną i fizjologiczną. Wszystkie one są ze sobą powiązane, z wyjątkiem fizjologicznej. Chodzi tu o zatarcie granic między światem realnym a wirtualnym i uznanie tego pierwszego za bardziej przyjazne i lepsze miejsce.

Ponieważ całe ich życie kręci się wokół gier komputerowych, tematy rozmów z osobą uzależnioną stają się coraz bardziej ograniczone. Prowadzi to również do utraty lub cieszenia się innymi zainteresowaniami. Wszystko, co kiedyś sprawiało radość, przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie. Podobnie jest z kontaktami z innymi ludźmi. Przestają one być ważne, a więzi międzyludzkie, zarówno w rodzinie, jak i poza nią, ulegają zerwaniu. Może to doprowadzić do całkowitego rozpadu rodziny.

Uzależnienie od gier komputerowych może prowadzić do depresji zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. W skrajnych przypadkach może prowadzić do planów samobójczych, myśli, a nawet prób samobójczych.

Może również prowadzić do zaniedbywania pracy, szkoły czy obowiązków domowych. Uzależniona osoba traci wszelkie nadzieje i marzenia, ponieważ całe jej życie kręci się wokół gier. Dziecko może opuścić szkołę lub wagarować, aby grać w gry, podczas gdy dorosły może zaniedbać swoje obowiązki zawodowe lub przestać chodzić do pracy w ogóle, co może prowadzić do zwolnienia. To może szybko doprowadzić do problemów finansowych.

Uzależnienie od gier komputerowych może mieć również konsekwencje fizjologiczne. Obejmuje to wszelkie niekorzystne zmiany w organizmie, które wynikają z uzależnienia od gier komputerowych.

  • Bóle głowy
  • Bóle pleców
  • Nieodpowiednia postawa ciała
  • Ból oczu
  • Utrata wzroku
  • Złe nawyki żywieniowe i nałogi są często związane z chorobami układu pokarmowego.
  • Ogólne wyczerpanie: Osoba może czuć się odwodniona lub zapominać o jedzeniu.
  • Epilepsja ekranowa

Objawy te mogą mieć różne nasilenie i nie muszą pojawiać się od razu. Najczęstszym z nich jest przyrost masy ciała, który często związany jest z małą ilością ruchu lub jego brakiem oraz z różnymi wadami postawy.

Leczenie uzależnienie od gier komputerowych

Uzależnienie od gier komputerowych jest uzależnieniem podobnym do innych form uzależnień, dlatego powinno być leczone tak samo jak każde inne. Uzależnienie od gier komputerowych może być leczone zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Dzieci i młodzież są statystycznie bardziej podatne na ten problem. Ważne jest, aby nie lekceważyć wpływu uzależnienia od gier komputerowych na dzieci. Negatywne skutki mogą utrzymywać się przez całe życie. Na czym polega leczenie?

Po pierwsze, musisz zdać sobie sprawę, że nie jest to coś, co można rozwiązać samemu. Na początku może pojawić się okres zaprzeczania, ale to jest normalne. Uzależniony będzie twierdził, że nie ma problemu i że otoczenie wyolbrzymia. Będzie się usprawiedliwiał i podawał powody. Ważne jest uświadomienie osobie uzależnionej problemu i jego powagi. Tylko wtedy można udzielić pomocy w przezwyciężeniu uzależnienia.

W takiej sytuacji konieczna będzie psychoterapia uzależnień. O ile nie jest konieczne całkowite zaprzestanie korzystania z komputera czy gier, to ważne jest, aby zrobić to prawidłowo. Pomocne jest szczegółowe zaplanowanie dnia, w którym znajdzie się czas na gry i inne aktywności.

Osoby uzależnione muszą zdać sobie sprawę z tego, że możliwe jest spędzanie czasu w inny sposób, a nie ograniczanie się do gier komputerowych.

Terapia pomaga osobie uzależnionej zrozumieć przyczynę jej uzależnienia. Pomaga to zapobiec sytuacjom w przyszłości i zastąpić niepożądane wzorce pożądanymi.

Terapia rodzinna jest tak samo skuteczna jak terapia indywidualna. Dotyczy to szczególnie dzieci, które są uzależnione. Każde uzależnienie prowadzi w końcu do zerwania więzi emocjonalnych między członkami rodziny. Wspólna terapia może pomóc uzależnionemu zrozumieć jego sytuację i pozwolić mu szybciej się wyleczyć i zbudować zdrowe relacje.

Terapia grupowa uzależnień i grupy wsparcia są powszechne. Pomagają one uzależnionym poczuć, że należą do grupy. Grupa, która nie osądza, ale rozumie, jest również pomocna, ponieważ ma podobne doświadczenia.

Nie czekaj z podjęciem działań, jeśli zauważysz niepokojące objawy u kogoś znajomego lub u siebie. Im szybciej zaczniesz działać, tym lepiej.

Autor