Kiedy powinienem iść do psychoterapeuty?

Życie nie zawsze układa się tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Czasami z niedowierzaniem spogląda się w przeszłość i zastanawia się nad tym, co zrobiło się źle i dlaczego tak wiele w tym życiu nie wyszło. Chociaż przeszłość i teraźniejszość nie zawsze napawają optymizmem, to warto pamiętać, że jest jeszcze coś takiego jak przyszłość i warto zadbać o to, by była ona możliwie najlepsza. Jeśli jednak ma się problemy z planowaniem, a błędy z przeszłości wywołują lęki, bezsensownie blokują i zagradzają drogę do szczęścia, warto się z nimi rozprawić raz na dobre. I właśnie w takich sytuacjach przydaje się dobry psychoterapeuta. Fachowiec może pomóc w rozwiązywaniu różnego typu problemów. Okazać się może tak samo skuteczny przy rozwiązywaniu problemów związanych z łaknieniem, ze snem, nieoceniony może też okazać się przy rozwiązywaniu problemów między małżonkami czy na linii rodzic – zbuntowane dziecko.

Psychoterapia rozwiązaniem różnych problemów

Psychoterapia faktycznie pomaga w sytuacjach, kiedy jest się na życiowym zakręcie, ale trzeba spełnić jeden tylko warunek – chcieć coś zmienić. W przeciwnym razie kolejne spotkania będą jedynie stratą czasu i pieniędzy. Jeśli więc ma się dość obecnej sytuacji, tylko nie wie się, jak z niej wybrnąć, psychoterapeuta może rzucić w takiej sytuacji koło ratunkowe. Inaczej jednak sprawa z terapiami przedstawia się, kiedy zapisują się na nie osoby z problemami, inaczej zaś, kiedy do spotkania z terapeutą zaczyna namawiać ktoś inny. Taki pacjent to wtedy prawdziwe wyzwanie.

psychoterapia

Terapia dla małżeństw

Problematyczne są przede wszystkim terapie dla par. bardzo często zdarza się sytuacja, że to jedna osoba naciska, by zapisać się na zajęcia i spotkać ze specjalistą. Druga osoba zaś albo nie jest takim rozwiązaniem zainteresowana albo godzi się na spotkanie z terapeutą dla świętego spokoju. Warto jednak pamiętać, że żeby terapia przyniosła dobre efekty, powinny zaangażować się w nią obie strony, a zajęcia traktować poważnie.

Terapia dla młodych osób z problemami

Kłopotliwymi pacjentami bywają też nastolatki, tak samo te zbuntowane, jak również i te, które mają już poważne problemy z odżywianiem, ale nie zdają sobie sprawy z wagi problemu. Terapeuta musi najpierw do nich dotrzeć i zachęcić je do współpracy, a dopiero później może zacząć pomóc rozwiązywać problemy. Nierzadko terapia w takich wypadkach ciągnie się miesiącami.

Kiedy zaplanować terapię i do kogo się zapisać?

Do terapii koniecznie trzeba podejść poważnie i dobrze się zastanowić, jaki wybrać na nią termin. Problemów na pewno nie rozwiąże się w ciągu kilku krótkich spotkań. Lepiej też nie planować spotkań ze specjalistą w gorących okresach, kiedy ma się na głowie sporo innych obowiązków. Z fachowcem również warto się zastanowić. Najlepiej jest się zdecydować na współpracę ze specjalistą, który ma doświadczenie w prowadzeniu konkretnych zajęć. Warto też poszukać w sieci opinii na jego temat.

Autor