Na czym polega hipnoterapia i kto powinien z niej skorzystać?

Hipnoterapia nie ma nic wspólnego z magicznymi sztuczkami. Pod pojęciem tym kryje się leczenie w hipnozie. Jest to metoda bezpieczna, która znajduje zastosowanie w terapii wielu schorzeń.

Hipnoterapia służy osiągnięciu określonego celu terapeutycznego. Polega na wprowadzeniu  pacjenta  przesz hipnoterapeutę w stan hipnozy. Hipnoza to stan, który polega na tym, że świadomość pacjenta zostaje czasowo wyłączona. Wprowadzona w stan hipnozy osoba znajduje się między jawą a snem. Dla hipnozy charakterystyczne jest to, że wprowadzona w nią osoba staje się bardzo podatna na sugestie. Hipnoterapeuta może wprowadzić pacjenta zarówno w płytki, jak i średni trans. Podczas sesji hipnoterapeutycznej, terapeuta może wejść w stan świadomości pacjenta. Pozwala to na zmianę nawyków pacjenta. W stan rozluźnienia i odprężenia hipnoterapeuta wprowadza pacjenta za pomocą odpowiednio dobranych słów i gestów. Jeśli chodzi o gesty, na pewno nie zobaczymy w jego dłoniach wahadełka. Hipnoza aktywuje don pracy przede wszystkim prawą półkulę mózgową. To ona odpowiedzialna jest za wizualizacje.

Co to jest hipnoterapia?

Hipnoterapia pozwala zdiagnozować i leczyć różnego rodzaju zaburzenia psychosomatyczne. O pomoc do hipnoterapeuty mogą zgłosić się osoby, które cierpią na różnego rodzaju fobie. Hipnoterapia może pomóc osobom, które mają lęk wysokości, cierpią na klaustrofobię czy mają lęk przed pająkami. Hipnoterapia może pomóc także osobom, które cierpią na bezsenność lub zmagają się z nerwicą. Jest metodą terapii, która może wspomóc leczenie depresji. Ponadto do hipnoterapeuty mogą zgłosić się osoby uzależnione. Hipnoterapia pomaga wyjść z uzależnienia od narkotyków, alkoholu, papierosów. Dzięki hipnozie można wyleczyć także zaburzenia odżywiania: anoreksję i bulimię. Na hipnozę składają się 4 elementy. Ponadto istnieją bardzo różne techniki hipnoterapeutyczne.

Kiedy niezbędna jest hipnoterapia?

Hipnoterapia pomaga uwolnić się od różnego rodzaju fobii czy nałogów. Jest cennym narzędziem w walce z alkoholizmem i narkomanią. Pomaga pozbyć się otyłości. Na skorzystanie z niej mogą zdecydować się osoby, które odczuwają lęk przed czekającą ich operację. Po pomoc do hipnoterapeuty mogą udać się osoby, które nie są w stanie same pokonać lęków przed kontaktami z płcią przeciwną czy chcą pokonać nieustannie towarzyszący im stres. W każdej życiowej sytuacji, gdy coś nam przeszkadza i chcielibyśmy to zmienić, warto poprosić o pomoc hipnoterapeutę. Hipnoterapia może okazać się niezbędna także wtedy, gdy inne metody terapii zawodzą. Psychoterapia jest- metodą bezpieczną, co nie oznacza, że hipnozie może zostać poddany każdy. W hipnozę nie są na przykład wprowadzane dzieci poniżej 7. roku życia. Metoda ta nie jest przeznaczona dla kobiet w ciąży. Nie jest też metodą terapeutyczną, której mogą poddać się osoby, u których została zdiagnozowana padaczka. Dowiedz się więcej wchodząc na https://hejos.pl/hipnoterapia-co-to-jest-i-kiedy-warto-sie-zdecydowac/

Hipnoterapia

Jak często można korzystać z hipnoterapii?

Poszczególne osoby są w różnym stopniu podatne na hipnozę. Oznacza to, że na ogół jedna sesja terapeutyczna to zbyt mało, aby osiągnąć założony cel. Czas trwania hipnoterapii także jest bardzo różny. Na ogół najdłużej trwa pierwsza sesja. Może ona trwać nawet do 6 godzin. Cały proces hipnoterapii kończy się po bardzo różnej liczbie sesji. Zamierzony efekt może bowiem zostać zakończony zarówno po 3, jak i po 6 sesjach. U niektórych pacjentów pierwsze efekty widoczne są już po zakończeniu pierwszej sesji. Z uwagi na to, że hipnoterapia kończy się w zasadzie po kilku sesjach, jest zaliczana do terapii krótkoterminowej. Efekty, które przynosi są bowiem widoczne bardzo szybko. Tylko w przypadku bardzo poważnych zaburzeń psychicznych hipnoterapia trwa dłużej. Jednak i w takich przypadkach kończy się ona szybciej niż ma to miejsce w przypadku innych metod terapii.

Gdzie udać się na hipnoterapię?

W ostatnim czasie hipnoterapia cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Znalezienie hipnoterapeuty nie stanowi więc problemu. Należy jednak pamiętać o tym, że hipnoterapia będzie bezpieczna tylko wtedy, gdy będzie prowadzona przez hipnoterapeutę posiadającego dużą wiedzę i doświadczenie. Hipnoterapeutami bardzo często zostają osoby, które mają wykształcenie psychologiczne i są specjalistami w zakresie psychologii klinicznej. Wyniesiona ze studiów psychologicznych to zbyt mało, aby zostać doświadczonym terapeutą. Hipnoterapii trzeba się uczyć dodatkowo. Hipnoterapię mogą prowadzić także lekarze, którzy mają specjalność z psychiatrii.

Autor