Nauka o uzależnieniu od Adderall

Adderall to nazwa handlowa dwóch leków - Adderall i Adderall XR - szeroko stosowanych w leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), a także narkolepsji. Leki te zawierają dwie substancje zdolne do wytwarzania zależności fizycznej i uzależnienia: stymulant amfetaminy i stymulant dekstroamfetaminy. Podobnie jak inne środki pobudzające - i większość innych substancji uzależniających w ogóle - leki Adderall mają potencjał, aby produkować problemy z powodu zmian, które czynią w normalnej chemii mózgu.

Podstawy Chemii Mózgu

Twój mózg jest złożony system elektrochemiczny, który ma dwie główne części: komórki nerwowe zwane neuronami i chemikalia zwane neuroprzekaźnikami. Neuroprzekaźniki otrzymują swoją nazwę, ponieważ przekazują sygnały między poszczególnymi neuronami i pozwalają mózgowi funkcjonować w skoordynowany, niezawodny sposób. Lista tych substancji chemicznych obejmuje substancje zwane dopaminą, serotoniną i glutaminianem. Dopamina odgrywa główną rolę w części Twojego mózgu zwanej ośrodkiem przyjemności. Ten obszar mózgu zyskał swoją nazwę, ponieważ dostarcza satysfakcjonującego uczucia, gdy angażujesz się w pewne działania (np. jedzenie smacznych potraw, uprawianie ulubionego hobby, seks). Poziom dopaminy wzrasta, gdy angażujesz się w te działania, wyzwalając przyjemne uczucie, które zazwyczaj sprawia, że chcesz wziąć udział w tym samym zachowaniu w przyszłości.

Adderall i Twój mózg

Po spożyciu amfetaminy i dekstroamfetaminy, te środki pobudzające podróżują przez krwiobieg do mózgu. Gdy tam, wywołują zmiany chemiczne, które (między innymi) prowadzą do skoku w poziomach dopaminy wewnątrz ośrodka przyjemności. Jeśli wziąć Adderall w zalecanej dawce pod kierunkiem lekarza, wzrost dopaminy jest zauważalny, ale nie na tyle duże, aby poważnie zmienić ogólny chemii mózgu. Oznacza to, że ludzie, którzy biorą leki Adderall zgodnie z zaleceniami uruchomić bardzo małe ryzyko rozwoju uzależnienia. Jednak sytuacja zmienia się, gdy nadużywać Adderall (lub innych leków ADHD opartych na stymulantach), biorąc więcej niż określa recepta, lub biorąc go w przypadku braku jakiejkolwiek potrzeby medycznej.

Wzrost dopaminy i uzależnienie

Kiedy poziom dopaminy wewnątrz ośrodka przyjemności wzrasta powyżej pewnego punktu, zauważalne, ale ograniczone uczucie przyjemności przekształci się w głęboko przyjemny stan znany jako euforia. Jeśli nadużywasz Adderall lub innych leków pobudzających, można świadomie lub nieumyślnie wywołać to przejście. Jak w przypadku większości form uzależnienia, problemy zaczynają się, gdy wielokrotnie podjąć Adderall w nadmiernych ilościach. Jeśli zaczniesz robić to nawykowo, twój mózg zacznie oczekiwać nienormalnie wysoki poziom dopaminy wewnątrz ośrodka przyjemności. To oczekiwanie znacznie zwiększa szanse, że będziesz nadal nadużywać leku. Niestety, długotrwałe zmiany wewnątrz ośrodka przyjemności zmienią sposób, w jaki twój mózg reaguje na dopaminę. W końcu będziesz musiał zwiększyć ilość przyjmowanych leków, aby uzyskać taką samą ilość przyjemności, jaką uzyskałeś po przyjęciu mniejszej dawki. To jest ten wzrost spirali spożycia, który ustawia scenę dla niekontrolowanych wzorców konsumpcji, które charakteryzują wszystkie formy uzależnienia od substancji. Po uzależnieniu się od leków Adderall, zazwyczaj nie można przestać je brać bez doświadczania objawów odstawienia, takich jak pobudzenie, depresja, bezsenność, rozstrój żołądka, bóle głowy i znaczny spadek jasności umysłu (jak również myśli samobójcze w niektórych przypadkach). Dzieje się tak, ponieważ Twój mózg będzie wysyłał sygnały ostrzegawcze, że nie "lubi" nowej zmiany w swoim środowisku chemicznym. Jednak z czasem, twój mózg będzie zazwyczaj readjust jeśli doprowadzić swoje nadużywanie Adderall do końca, podczas gdy pod profesjonalną opieką w odpowiednim programie leczenia substancji. 

Autor