Co metamfetamina robi z Twoimi zębami?

Uzależnienie chemiczne jest destrukcyjne w każdym przypadku, ale niewiele uzależnień pustoszy użytkowników tak dokładnie i wszechstronnie jak uzależnienie od mety. Meta stała się niesławna ze względu na jej przerażający wpływ na organizm ludzki, a jednym z jej najbardziej charakterystycznych długoterminowych skutków ubocznych jest to, co określa się jako "meta usta". Ten ogólny termin opisuje szkody, jakie częste zażywanie metamfetaminy może wyrządzić zębom i dziąsłom. Meth usta jest ohydny warunek i dead giveaway, który sprawia, że nadużywanie mety niemożliwe do zaprzeczenia.

Nadużywanie metamfetaminy i rozwój metamfetaminy w ustach

Po zaledwie kilku sesjach palenia mety, zęby użytkownika zaczynają się zabarwiać na ciemnożółty kolor. Jak rozwija się uzależnienie od mety, to przebarwienie będzie się pogarszać, a ostatecznie szkliwo ochronne zębów zacznie się łuszczyć lub odpryskiwać. Gdy szkliwo zniknie, zęby pozostają podatne na kwaśne ślady chemiczne w chmurach dymu mety, które użytkownicy wdychają, i to właśnie te kwaśne ślady ostatecznie wyrządzają najwięcej szkód. Wkrótce zęby, które wcześniej były barwione na żółto, zaczną zmieniać kolor na brązowy i czarny. Obecność toksycznych produktów ubocznych mety upośledza działanie gruczołów ślinowych, zmniejszając ich zdolność do wytwarzania wilgoci, która pomaga oczyszczać zęby i chronić je przed próchnicą. Rozwój meta-usta w końcu osiąga punkt bez powrotu. Skorodowane i zbezczeszczone poza naprawę, zęby rozkładają się aż do linii dziąseł, pozostawiając bezużyteczne zdeformowane kikuty, gdzie kiedyś były zdrowe, normalne białe zęby. Choroba dziąseł jest kolejnym wynikiem uzależnienia od mety, a z dziąseł już nie wystarczająco zdrowe, aby wspierać zęby, niektóre złamać lub wypaść. Zęby, oczywiście, nie odrastają, i nie można ich przywrócić, gdy meta-usta postępuje zbyt daleko.

Uzależnienie od metamfetaminy to nagły przypadek medyczny

Tak groteskowe i straszne, jak to jest, meth mouth nie jest najgorszym skutkiem ubocznym uzależnienia od metamfetaminy. Metamfetamina jest podstępną substancją, która pozbawia użytkowników ostatniego strzępka godności, pozostawiając ich bez środków do życia, uzależnionych i pozornie bezradnych, by odwrócić ich spiralę upadku. Gdy uzależnienie od mety rozwija się, uzależnieni mają dwa wyjścia: albo uzyskać pomoc dla ich problemu lub umrzeć. To może brzmieć histerycznie lub przesadzone, ale tak nie jest. Średnia długość życia ciężkiego użytkownika mety wynosi zaledwie pięć do siedmiu lat, a jeśli coś się nie zmieni, jego przedwczesna śmierć jest praktycznie zapewniona. Uzależnienie od metaamfetaminy jest trudnym przeciwnikiem do pokonania, ale ośrodki leczenia stacjonarnego mogą zaoferować intensywny detoks i wieloaspektowe plany leczenia, których potrzebują osoby uzależnione od metaamfetaminy, zanim będą mogły zacząć układać swoje życie na nowo. Uszkodzenie zęba spowodowane przez mety może być nieodwracalne, ale życie szkody nie jest. Jeśli ktoś, kogo znasz, nadużywa metamfetaminy, powinieneś zrobić wszystko, co w twojej mocy, aby przekonać go do zwrócenia się o pomoc już dziś. 

Autor