Czynniki wyzwalające: Co oznaczają i jak możemy sobie z nimi radzić

Aby w pełni zrozumieć wyzwalacze, musimy zrozumieć, dlaczego używaliśmy i jak narodziły się nasze uzależnienia.

Dlaczego my?

Jak większość dzieci, eksperymentowaliśmy trochę z tym i trochę z tamtym. Wszystko zaczęło się od zabawy i gier. Był to sposób na nawiązywanie kontaktów towarzyskich i dopasowanie się do rówieśników. Trwało to przez całą szkołę średnią, a dla niektórych nawet przez studia. Potem, gdy byliśmy starsi, ten etap zanikł. Dla większości. U reszty z nas, po tym pierwszym razie, ośrodki przyjemności w mózgu zareagowały w zupełnie inny sposób. Oprócz uczucia euforii, którego doświadczyliśmy, stało się coś jeszcze. Poczuliśmy się cali. Czuliśmy się akceptowani. Wszystkie rany zniknęły. My. czuliśmy. Normalnie. Jakbyśmy mogli pokonać wszystko, co przyniesie nam życie. Od tego momentu, być może przez wiele następnych lat, goniliśmy za tym nieuchwytnym uczuciem, cały czas karmiąc nasze uzależnienie jak paszę, rozpoczynając w ten sposób podróż w pozornie niekończącą się otchłań, jaką jest nasze uzależnienie.

Co to jest wyzwalacz?

Czynnikiem wyzwalającym jest wszystko, co wywołuje chęć sięgnięcia po narkotyk u osoby będącej na odwyku. Czynniki wyzwalające mogą mieć różny stopień nasilenia - od myśli, które unoszą się na wietrze, po wszechogarniającą, niemal niekontrolowaną potrzeba ucieczki. Przed czym? Można by zapytać. Cóż, w tym momencie od wszystkiego i od wszystkiego. Wyzwolona potrzeba wyzwala z kolei chęć działania w ramach uzależnienia, niezależnie od tego, jaką formę ono przybiera. Istnieją dwa rodzaje czynników wyzwalających: Wyzwalacze wewnętrzne i zewnętrzne.

Wyzwalacze wewnętrzne

Wyzwalacze wewnętrzne to wyzwalacze pochodzące z naszego wnętrza, które wywołują potrzebę, o której pisałem wcześniej - wypełnienia pustki, bycia w pełni sił i akceptacji. Nasze wewnętrzne procesy mogą być ogromnym wyzwalaczem dla większości uzależnionych.

Emocje

Emocje są wewnętrznym wyzwalaczem numer jeden, z którym borykamy się jako osoby uzależnione, ponieważ to one są powodem, dla którego w ogóle zaczęliśmy zażywać. Smutek, złość, strach, niepokój, poczucie przytłoczenia - to wszystko są ogromne wyzwalacze emocjonalne, ponieważ wywołują nieuświadomione poczucie braku kontroli nad sytuacją. Odrzucenie również może być ogromnym wyzwalaczem, ponieważ podświadomie przywołuje uczucia, które odczuwaliśmy jako dzieci i młodzi dorośli: nieadekwatność, bycie niekochanym, bycie niewystarczająco dobrym itp. Jako osoby zdrowiejące musimy zachować szczególną ostrożność, jeśli chodzi o wyzwalacze emocjonalne. Jeśli nie uda nam się uzyskać wglądu, jedna emocja może wyzwolić inne emocje i spotęgować siłę lub dotkliwość wyzwalacza. Dlatego tak ważne jest, abyśmy nauczyli się rozpoznawać nasze uczucia, a także wiedzieć, skąd pochodzą, aby udaremnić pragnienie, zanim zdąży się ono pojawić.

Myśli

Czynniki wyzwalające w postaci myśli to trudna sprawa, ponieważ myśli wyzwalają emocje, które z kolei mogą wyzwalać kolejne emocje, a to już jest trudny punkt, z którego trzeba się wydostać. Tego typu wyzwalaczami może być wszystko, od negatywnego mówienia o sobie, przez myślenie "zimne piwo byłoby miłe" w gorący dzień, po myśli o złości, a nawet myśli o świętowaniu jakiegoś ważnego osiągnięcia. Przypadkowe myśli krążą nam po głowie przez cały czas. Mamy wybór, jak sobie z nimi poradzić, a także wybór co do naszych dalszych działań. Z mojego doświadczenia wynika, że pierwsza myśl jest zwykle zła i pamiętanie o tym pomaga mi powstrzymać ją przed dalszym rozwojem.

Wspomnienia

Wspomnienia są dla mnie najtrudniejszym rodzajem wyzwalacza wewnętrznego, ponieważ wspomnienie wywołuje następnie myśli oraz i emocje związane z tym wspomnieniem, co powoduje, że powstaje potrójny wyzwalacz, który jest bardzo trudny do pokonania. Trudne, ale nie niemożliwe.

Wyzwalacze zewnętrzne

Tego typu wyzwalacze mogą być podstępne, ponieważ mogą wywoływać również wyzwalacze wewnętrzne. Niektóre z tych czynników to:

 • Muzyka
 • Filmy
 • Zapachy
 • Dźwięki
 • Smaki
 • Dźwięk czyjegoś głosu
 • Słowo lub wyrażenie
 • Ludzie
 • Miejsca

Jako osoby uzależnione musimy być czujni, aby poznać samych siebie, tak aby w przypadku wystąpienia któregoś z tych objawów móc sobie z nimi poradzić w zdrowy sposób i przejść przez nie. Pamiętaj, że zawsze jest "druga strona", a jedynym sposobem na dotarcie tam jest radzenie sobie z problemami, a nie uciekanie przed nimi.

Przedostanie się na drugą stronę

Wiem, że we wczesnym okresie zdrowienia brzmi to jak zadanie prawie niewykonalne, ale uwierz mi, że jest to całkowicie możliwe. Potrzeba czasu i poświęcenia. Oto kilka pomysłów, które mogą pomóc.

 • Natychmiast zastąp każdą negatywną myśl pozytywną
 • Usiąść na chwilę na rękach, dopóki nie będę mógł bezpiecznie zrobić czegoś innego
 • Pisanie dziennika, gdy pojawia się wyzwalacz
 • Spacer
 • Pamiętać, że wyzwalacz trwa tylko 60 sekund, wszystko, co dzieje się później, jest moją własną zasługą.
 • Zadzwonić do mojego sponsora lub kogoś z sieci wsparcia
 • Rozmowa z moim wyższym ja w celu uzyskania wskazówek
 • Włączam muzykę, o której wiem, że zmieni moje nastawienie na zmotywowane lub radosne.
 • Pozytywne rozmowy z samym sobą
 • Wielokrotnie powtarzam sobie, że już mnie tam nie ma i że nigdy więcej nie będę musiał się tam znaleźć.

Pamiętaj, że to są rzeczy, które działają w moim przypadku. Każdy ma swój własny rytm i wypracowuje własne strategie radzenia sobie z problemami. Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą ci zacząć.

Autor