5 zaskakujących faktów na temat nadużywania oksykodonu

Chcesz poznać kilka faktów na temat nadużywania oksykodonu? Oto elementarz tego, co musisz wiedzieć o tym leku przeciwbólowego na receptę i dlaczego jego stosowanie jest potencjalnie szkodliwe.

  1. Oksykodon ma strukturę chemiczną podobną do heroiny. W rzeczywistości, jedyną różnicą jest to, że oksykodon ma trzy dodatkowe cząsteczki tlenu związane z nim. Dlatego oksykodon i heroina mają taki sam wpływ na mózg, co skutkuje zmniejszeniem bólu, uczuciem euforii i możliwością uzależnienia. Oksykodon jest uważany za "narkotyk wrota" do heroiny, ponieważ heroina jest tańsza i łatwiejsza do zdobycia, ale zapewnia ten sam efekt.
  2. Oksykodon jest teraz odporny na manipulacje. Kiedy oksykodon po raz pierwszy pojawił się na rynku (nazwa marki OxyContin), ludzie rozgniatali tabletki i wciągali je lub wstrzykiwali, aby szybciej uzyskać haj. Dzięki dodaniu naloksonu, związku, który sprawia, że oksykodon staje się bezużyteczny po zgnieceniu, tabletki nie mogą już być nadużywane w ten sposób, co potencjalnie zmniejsza liczbę zgonów z powodu przedawkowania.
  3. Szacuje się, żeponad 2,4 miliona osób w USA użyło oksykodonu i innych leków przeciwbólowych na receptę po raz pierwszy w ciągu ostatniego roku. Wskazuje to na powszechny problem ludzi, którzy są potencjalnie uzależnieni od swoich leków przeciwbólowych na receptę lub którzy nie rozumieją zagrożeń związanych z nadużywaniem leków na receptę.
  4. Przedawkowanie oksykodonu jest uleczalne. Wielu policjantów, pracowników karetek pogotowia i osób udzielających pierwszej pomocy ma przy sobie nalokson, który może zatrzymać przedawkowanie oksykodonu na jego drodze. Osoby postronne również mogą otrzymać nalokson.
  5. Uzależnienie od oksykodonu jest uleczalne. Spośród wszystkich faktów dotyczących nadużywania oksykodonu, ten jest najważniejszy. Czy uzależniłeś się po przepisaniu oksykodonu na uzasadniony warunek lub nadużywałeś go rekreacyjnie, aby się naćpać, programy leczenia są dostępne i mają dobre wskaźniki sukcesu.

Czy te fakty dotyczące nadużywania oksykodonu zaskoczyły cię? Nadużywanie oksykodonu może być powszechne, ale pomoc w nadużywaniu leków na receptę jest dostępna dla tych, którzy są gotowi, aby uwolnić się ze szponów uzależnienia. 

Autor