Seksoholizm – definicja, wykrywanie, pomoc

Zarówno dawniej jak i teraz do czynienia mamy z nałogami. Występują one bardzo często i mogą mieć praktycznie każdą postać. Jednak w dzisiejszych czasach widzimy, że nałogów jest znacznie więcej. Wynika to z faktu, że poziom życia bardzo się podniósł, wprowadzone zostało mnóstwo nowych rzeczy, mamy więcej czasu, większe możliwości kontaktowania się oraz możemy pracować nie wychodząc w ogóle do ludzi. Prowadzi to do ogromnej liczby uzależnień. Możemy spotkać się zarówno z uzależnieniem od jedzenia typu fast food czy słodyczy, jak i Internetu, telefonu, telewizji oraz wielu innych rzeczy. Z niektórych nałogów nie zdajemy sobie jednak sprawy.

Seksoholizm – co to takiego?

Coraz częstszym nałogiem staje się także seksoholizm. Jednak najczęściej zdarza się on u mężczyzn, gdyż przypisywane jest im aż 80% przypadków uzależnienia. Aby zdać sobie sprawę z nałogu trzeba wpierw wiedzieć czym się on objawia oraz znać definicję. Seksoholizm zdefiniować można bardzo łatwo, polega on na bardzo silnym popędzie seksualnym spowodowanym zaburzeniami libido. Objawia się we wzmożonej potrzebie różnorodności oraz częstotliwości seksualnej. Pojawia się duże zainteresowanie hiperfilią, tematyką erotyczną, hiperseksualnością itp. erotomania u kobiet nazywana jest nimfomanią zaś u mężczyzn satyryzmem.

seksoholizm

Rodzaje seksualizmu i pomoc specjalisty

Seksoholizm możemy podzielić na dwa typy. Pierwszy to trwały czyli bardzo częste zmiany partnerów, przeglądanie stron erotycznych oraz duża aktywność seksualna. Drugim typem jest seksoholizm nawracający. Występuje on na różnych etapach życia, przeważają cechy seksualne nieświadome. Jeśli zauważymy u bliskiej nam osoby jakiekolwiek objawy seksualizmu, które będą budzić w nas niepokój, powinniśmy taką osobę skonsultować z lekarzem seksuologiem. Bardzo często, problem jest ukrywany prze ludzi uzależnionych. Najczęściej są to osoby nieśmiałe, posiadające niskie poczucie własnej wartości, a także posiadające problem w nawiązywaniu kontaktów z ludźmi. Często nie wieżą one także w swoje możliwości seksualne. Podniecenie powoduje wydzielanie się opioidów, które mają duży wpływ na układ nagrody znajdujący się w mózgu – działają one jak narkotyki i niekiedy prowadzą do uzależnienia. Układ nagrody wyzwala hormony szczęścia, które podczas zaspokajania żądzy uaktywniają się i dają poczucie spełnienia.
 

Autor