Lekomania - leczenie, przyczyny i objawy

O uzależnieniu od leków mówimy wtedy, gdy dana osoba używa ich nadmiernie i w dużych ilościach. Niektórzy ludzie są bardziej podatni na uzależnienie od leków niż inni, np. z powodu zaburzeń psychicznych. Uzależnienie od leków może być niebezpieczne ze względu na możliwość wystąpienia niebezpiecznych skutków ubocznych leków przyjmowanych w dużych dawkach i bez porady lekarskiej. Co może wskazywać na to, że ktoś z bliskich cierpi na uzależnienie od leków?

Uzależnienie od leków jest również znane jako nadużywanie leków. Wbrew powszechnemu przekonaniu, uzależnienie od lekównie jest rzadkim problemem. W rzeczywistości, nadużywanie leków jest klasyfikowane obok uzależnienia od alkoholu i leków jako najczęstsze uzależnienia. Teoretycznie człowiek może uzależnić się od każdego leku. Dotyczy to również preparatów farmaceutycznych. Istnieje wiele leków, które mają różny potencjał uzależniający. Opioidowe leki przeciwbólowe i leki przeciwlękowe z rodziny benzodiazepin to dwa najpopularniejsze z nich.

Uzależnienie od leków może być niebezpieczne z powodu wielu czynników. Głównym zagrożeniem jest fakt, że każdy lek ma swoje skutki uboczne. Pacjenci, którzy przyjmują leki w dawkach większych niż zalecane, narażeni są na ryzyko wystąpienia niezamierzonych skutków ubocznych.

Niektóre leki można kupić tylko na receptę. Dzieje się tak, ponieważ, jak widać, są ku temu powody. Na przykład recepty na opioidy i benzodiazepiny są wystawiane przez lekarzy ze specjalnymi oznaczeniami. Przepisy te mają na celu ograniczenie nadużywania leków. Zanim lekarz wystawi receptę na potencjalnie uzależniający lek, może ocenić, czy pacjent jest w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju uzależnienia od leków. Istnieją również pewne schorzenia, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju uzależnienia od leków.

Objawy uzależnienia od leków

Możliwe są dwa rodzaje uzależnienia od leków: uzależnienie psychiczne i uzależnienie umysłowe. Jest to szczególnie niebezpieczne ze względu na możliwość wystąpienia poważnych objawów odstawienia, zwłaszcza jeśli lek był używany przez długi czas. Niektóre z tych objawów, takie jak wysokie ciśnienie krwi lub problemy z oddychaniem, mogą nawet okazać się zagrażające życiu.

Jednak rodzina może być w stanie zauważyć inne oznaki uzależnienia od leków u swoich bliskich, zanim staną się one niebezpieczne. Wzrost częstotliwości wizyt u lekarza jest oznaką uzależnienia od leków. Lekomani mogą odwiedzać wielu lekarzy. Podczas gdy ten sam lekarz może nie chcieć przepisywać pacjentowi nadmiernych ilości leków, często zdarza się, że szuka innych specjalistów, którzy są zaznajomieni z pacjentem.

Tolerancja na leki może się rozwinąć wraz z postępem uzależnienia od leków. Pacjenci są zmuszeni do przyjmowania coraz większych i częstszych dawek leków. Pacjent czuje się zmuszony do zażywania leku. Nawet jeśli wcześniej stosował środki przeciwbólowe w celu uśmierzenia bólu, teraz może je zażywać niezależnie od tego, czy takie stany występują, czy nie. Pacjenci uzależnieni od leków mogą bagatelizować zagrożenia płynące z farmakoterapii. Może to prowadzić do trwałych problemów zdrowotnych.

Uzależnienie od leków może również prowadzić do tego, że najpilniejszym zmartwieniem pacjenta będzie posiadanie leków. Pacjent może mieć niemal obsesyjne myśli o tym, ile ma pewnych leków i zastanawiać się, gdzie może dostać więcej. Pacjent może się tak skupić na lekach, że zaniedbuje inne sprawy.

Powinno to również zwiększyć świadomość rodziny na temat tego, jak pacjent reaguje, gdy ktoś wspomina, że zażywa leki. Rozmowa o uzależnieniu od leków może być dla pacjenta irytująca. Może on się złościć lub odrzucać wszelkie rozsądne argumenty. Osoby uzależnione od leków często zaprzeczają, że mają problem. Nie jest dobrym pomysłem dla pacjenta z uzależnieniem od leków, aby się z nimi kłócić. Może to spowodować, że będą oni jeszcze bardziej ukrywać swój problem.

uzaleznienie od leków

Uzależnienie od leków: Przyczyny

Nie da się wymienić jednej przyczyny uzależnienia od leków. Problem ten wywołują raczej stany, które zwiększają prawdopodobieństwo uzależnienia się pacjentów od leków. Najczęściej uzależnienie od leków diagnozuje się u kobiet między 30. a 50. rokiem życia. Osoby, które są już uzależnione od jakiejś substancji, mają większe ryzyko zachorowania na lekomanię. Dotyczy to zarówno pacjentów, którzy palą papierosy, jak i tych, którzy są uzależnieni od alkoholu. Pacjenci z zaburzeniami psychicznymi są bardziej narażeni na uzależnienie od leków. Pacjenci z zaburzeniami lękowymi, depresją lub zaburzeniami snu są bardziej narażeni na uzależnienie od leków.

Wiadomo również, że uzależnienie od leków jest częstsze u osób, które żyją samotnie oraz tych, które mają niewielkie wsparcie ze strony otoczenia. Osoby cierpiące na hipochondrię są kolejną grupą podatną na uzależnienie od leków. Ich przekonania na temat różnych kwestii zdrowotnych mogą prowadzić do stosowania leków w niewłaściwy sposób i uzależnienia się od farmaceutyków.

Leczenie uzależnienia od leków

Szukaj pomocy u psychiatrów i w ośrodkach leczenia uzależnień. Specjaliści mogą udzielić porad, jak pomóc bliskiej osobie, która zmaga się z uzależnieniem od leków. A co najważniejsze, można skorzystać z ich pomocy, aby pomóc ukochanej osobie. Chociaż leczenie uzależnienia od leków jest trudne i może zająć dużo czasu, można to zrobić.

Autor