Najczęściej nadużywane leki na receptę

W 2015 r. nadużywanie leków psychoterapeutycznych na receptę było drugim po marihuanie najbardziej rozpowszechnionym nielegalnym problemem związanym z używaniem narkotyków w USA. Według Substance Abuse and Mental Health Services Administration (SAMHSA), leki psychoterapeutyczne na receptę obejmują środki przeciwbólowe, uspokajające, stymulujące i uspokajające. Ale jakie są najczęściej nadużywane leki na receptę? Szacuje się, że w 2015 roku 119 milionów Amerykanów przepisano jakiś rodzaj leku na receptę. Z tej liczby, 18,9 mln osób zgłosiło niewłaściwe użycie lub nadużycie tych leków, albo ich, albo kogoś innego.

Leki przeciwbólowe są najczęściej nadużywanymi lekami na receptę

Z nadużycia zgłoszone przez ponad 16 milionów ludzi, leki przeciwbólowe na receptę są najczęściej nadużywane leki na receptę przez znaczną kwotę. Leki przeciwbólowe na receptę obejmują:

 • Hydrokodon (Vicodin, Norco)
 • Oksykodon (OxyContin, Percocet)
 • Hydromorfon (Dilaudid)
 • Tramadol
 • Morfina
 • Fentanyl

Leki przeciwbólowe na receptę są głównym winowajcą epidemii przedawkowania opioidów, która ogarnia Amerykę. Wiele osób sięga po opioidy na receptę od zaufanych lekarzy, ale bardzo szybko uświadamia sobie uzależniającą moc tych leków. Po rozpoczęciu leczenia opioidami, wiele osób odkrywa, że nadużywa ich i nadużywa ich leków przeciwbólowych na receptę i dowiaduje się, jak trudno jest przestać.

Stymulanty zajmują drugie miejsce pod względem nadużyć

Prawie 10 i pół miliona ankietowanych zgłosiło niewłaściwe użycie lub nadużywanie środków pobudzających na receptę, co czyni je drugim najczęściej nadużywanym lekiem na receptę. Stymulanty na receptę obejmują leki takie jak:

 • Amfetaminy (Adderall, Vyvanse)
 • Metylofenidat (Ritalin, Concerta)

Z 10,7% studentów zgłaszających bez recepty korzystania z Adderall, stymulanty na receptę są znalezione na kampusach uczelni w całym kraju. Stymulanty pozwalają studentom pozostać na dłużej w celu nauki i ukończenia pracy, co czyni je popularnymi na bardzo konkurencyjnych uniwersytetach.

Środki uspokajające na trzecim miejscu

Prawie 9 milionów ankietowanych przyznało, że nadużywało leków uspokajających, takich jak:

 • Benzodiazepiny (Xanax, Ativan, Klonopin, Valium)
 • Środki rozluźniające mięśnie (Soma, Flexeril)

Środki uspokajające są popularne ze względu na ich relaksujące efekty połączone z euforycznym hajem. Podobnie jak w przypadku wszystkich nadużywanych leków na receptę, nadużywanie leków uspokajających jest najczęstsze wśród osób w wieku od 18 do 25 lat. Abstynencja od leków uspokajających jest trudna bez udziału w programie odwykowym.

Leki uspokajające - mniejsza liczba

Wreszcie, 1,7 miliona osób zgłosiło nadużywanie lub niewłaściwe używanie środków uspokajających w jakiejś formie. Środki uspokajające są popularne w połączeniu z opiatami, aby zwiększyć odczuwane efekty. Chociaż jest to mniejsza liczba w porównaniu z opiatami lub stymulantami - najczęściej nadużywanymi lekami na receptę - to wciąż niesamowita liczba osób. Środki uspokajające na receptę obejmują:

 • Ambien
 • Lunesta
 • Sonata

Łączenie leków w celu uzyskania maksymalnego efektu

Używanie leków na receptę w połączeniu ze sobą zwiększa efekty każdego z nich, co prowadzi do krzyżowania się nadużywania wielu rodzajów tych leków. Opiaty są najczęściej nadużywanym lekiem na receptę, jasne jest, dlaczego ich stosowanie było tak szeroko komentowane w mediach. Ponieważ nadużywanie leków na receptę wciąż rośnie, kontrola nad tymi substancjami również powinna. Źródła: "Używanie i nadużywanie leków na receptę w Stanach Zjednoczonych" SAMHSA https://www.samhsa.gov/data/sites/default/files/NSDUH-FFR2-2015/NSDUH-FFR2-2015.htm "2015 National Survey on Drug Use and Health" SAMHSA https://www.samhsa.gov/data/sites/default/files/NSDUH-DetTabs-2015/NSDUH-DetTabs-2015/NSDUH-DetTabs-2015.pdf "2015 Monitoring the Future" National Institute on Drug Abuse https://www.monitoringthefuture.org//pubs/monographs/mtf-vol2_2015.pdf

Autor