Podnoszenie się po nawrocie choroby

Jeśli zmagasz się z uzależnieniem od narkotyków lub alkoholu, wiesz jak trudne może być rzucenie nałogu na dobre. Jeśli niedawno przeszedłeś rehabilitację, ale powróciłeś do nałogu, być może zastanawiasz się, co robić dalej. Nie powinieneś rezygnować z siebie i swojego nowego, trzeźwego stylu życia; zamiast tego powinieneś skupić się na przyczynach nawrotu i tym, co możesz zrobić, aby zapobiec im w przyszłości. Skupienie się na zapobieganiu nawrotom jest ostatecznym celem, ale jeśli już dojdzie do nawrotu, możesz podnieść się z powrotem. Zapoznaj się również z naszym przewodnikiem krok po kroku na temat tego, co zrobić po nawrocie. Wszystko polega na podjęciu działania. Nie możesz się poddawać.

Zapobieganie jest ważne

Najlepiej jest w ogóle unikać nawrotów, jeśli to możliwe. Jeśli zaczynasz czuć się tak, jakbyś chciał znowu używać, skup się na powodach, dla których rzuciłeś narkotyki lub alkohol w pierwszej kolejności. Łatwo jest przeoczyć pozytywne strony używania narkotyków lub alkoholu, ale trzeba też pomyśleć o rzeczach negatywnych.

Jeśli to możliwe, rozważ skorzystanie z porady lub wzięcie udziału w spotkaniu, jeśli myślisz o ponownym używaniu. Rozmowa ze sponsorem, doradcą lub inną osobą dotkniętą problemem o swoich myślach i uczuciach może pomóc przywrócić rzeczywistość i zapobiec nawrotom.

Nawrót nie jest końcem świata

Jeśli jest już za późno, aby zapobiec nawrotowi, nie należy wpadać w panikę. Nawrót nigdy nie jest dobrą rzeczą, ale nie powinieneś się o niego obwiniać. Stawiając sobie zbyt trudne warunki po nawrocie, możesz skusić się na ponowne użycie narkotyków lub alkoholu. Większość ludzi wraca do nałogu alkoholowego. Rzucenie picia jest bardzo trudne, zwłaszcza ze względu na społeczną akceptację, jaką ma alkohol. Nie jest zaskoczeniem, że alkohol jest narkotykiem, który większość ludzi najpierw podczas nawrotu.

Niestety, 40 do 60 procent osób uzależnionych od narkotyków i alkoholu nawraca w ciągu pierwszego roku odwyku, więc nie jesteś sam. Nie oznacza to jednak, że powinieneś ignorować śliski stok, na którym jesteś po nawrocie, jednak. Zamiast tego, powinieneś natychmiast szukać pomocy.

Jeśli to możliwe, warto wziąć udział w spotkaniu 12-step lub umówić się na spotkanie z doradcą ds. nadużywania substancji. Co najważniejsze, nie należy udawać, że nawrót nie nastąpił; jest to najgorsza rzecz, jaką można zrobić. Zamiast tego skup się na błędzie, który popełniłeś i na tym, co możesz zrobić, żeby nie robić tego ponownie.

Powszechne czynniki wywołujące nawroty

Niestety, istnieje wiele wspólnych wyzwalaczy, które mogą powodować nawrót u osób z problemami z nadużywaniem substancji. Oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas radzenia sobie z głodem narkotykowym.

  • Wskazówki społeczne - przebywanie w sytuacjach społecznych wokół innych, którzy piją lub używają narkotyków, może narazić Cię na znacznie większe ryzyko nawrotu. Jeśli przebywasz w towarzystwie osób zażywających narkotyki, istnieje większe prawdopodobieństwo, że powrócisz do swoich starych nawyków. Wiele osób po odwyku jeszcze trudniej unika alkoholu; ponieważ jest on legalny, łatwo dostępny i ogólnie akceptowany przez społeczeństwo, może być trudno powiedzieć "nie".
  • Depresja - Depresja i uzależnienie od alkoholu lub narkotyków często idą w parze. Jeśli czujesz się przygnębiony, nadmiernie zaniepokojony lub niesamowicie zestresowany, możesz być bardziej skłonny do używania. Jeśli doświadczasz takich uczuć, koniecznie skorzystaj z pomocy specjalisty od zdrowia psychicznego. Pomoże to nie tylko zapobiec nawrotom, ale także poprawić ogólny stan zdrowia psychicznego.
  • Nuda - Po latach używania narkotyków lub alkoholu, możesz czuć się niesamowicie znudzony, kiedy jesteś trzeźwy. Po nawrocie, szukać rzeczy, które mogą utrzymać swój umysł zajęty w zdrowszy sposób. Na przykład, możesz wybrać nowe hobby, spędzić czas na ćwiczeniach lub spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi.
  • Użalanie się nad sobą - Po przejściu przez trudną ścieżkę wyjścia z uzależnienia od alkoholu lub narkotyków, możesz mieć wrażenie, że nikt nie rozumie Ciebie i tego, przez co przeszedłeś. Może to spowodować nawrót choroby, ale ważne jest, aby otaczać się pozytywnymi ludźmi, którzy nie używają narkotyków lub alkoholu i szukać porady, której potrzebujesz.
  • Nadmierna pewność siebie - Jeśli minęło już trochę czasu od zażywania narkotyków lub picia alkoholu, możesz myśleć, że udało Ci się pokonać nałóg raz na zawsze. Może to powodować nadmierną pewność siebie i stawianie się w niewłaściwych sytuacjach lub myślenie, że można wypić tylko jednego drinka lub tylko jedno uderzenie bez żadnych poważnych konsekwencji. Po takim nawrocie należy koniecznie szukać pomocy, aby zapobiec powtórzeniu się takiej sytuacji.
  • Świętowanie - W przeszłości mogłeś użyć butelki alkoholu lub dawki wybranego narkotyku, aby uczcić rzeczy, które działy się w Twoim życiu. Możesz nawet ulec pokusie, aby użyć narkotyków lub alkoholu do świętowania swoich osiągnięć związanych z powrotem do zdrowia. Ważne jest jednak, aby znaleźć inne rzeczy do świętowania, takie jak miły obiad lub ulubiony film, jeśli chcesz uniknąć nawrotu choroby w przyszłości.

Jak iść do przodu

Ruszenie dalej po uzależnieniu od narkotyków lub alkoholu jest wystarczająco trudne, ale może wydawać się jeszcze trudniejsze po nawrocie. Nie powinieneś jednak rezygnować z życia w trzeźwości i nie powinieneś dyskredytować swoich osiągnięć. Zamiast tego pracuj nad poszukiwaniem dodatkowego leczenia, którego potrzebujesz i skup się na wprowadzaniu pozytywnych zmian w swoim życiu, które nie obejmują narkotyków lub alkoholu.

Autor