15 letnie doświadczenie

Całodobowe wsparcie +48 510 280 121

Ośrodek Leczenia Uzależnień - Terapia Uzależnień

Współuzależnienie – Problem koalkoholizmu

"Współuzależnienie to utrwalona forma funkcjonowania w trudnej, długotrwałej i destrukcyjnej sytuacji życiowej. Związana jest ona z patologicznym zachowaniem partnera, które spowodowane jest nałogiem. Współuzależnienie nie jest chorobą. Okazuje się być zespołem nieprawidłowego przystosowania do określonej sytuacji problemowej. Gdy osoba współuzależniona koncentruje się przede wszystkim na sposobach ograniczenia picia swojego partnera, w sposób nieświadomy przejmuje całą odpowiedzialność i kontrolę za jego funkcjonowanie. W konsekwencji, przyczynia się do ułatwienia pijącemu dalszego spożywania alkoholu.“

Na określenie współuzależnienia od osoby zmagającej się z uzależnieniem od alkoholu, używa się czasami określenia – „koalkoholizm”. Objawy koalkoholizmu są lustrzanym odbiciem samego alkoholizmu. Wszystko to, co przeżywa alkoholik w stosunku do alkoholu, koalkoholik przeżywa to w odniesieniu do samego alkoholika. Współuzależnienie od alkoholu bez wątpienia jest pułapką, która przyczynia się do uwikłań w destrukcyjną i toksyczną sytuację.

Osoby współuzależnione w bardzo wielu przypadkach doznają ostrej reakcji na stres. Rozpoznaje się u nich zaburzenia adaptacyjne oraz zaburzenia stresowe pourazowe. W odpowiedzi na stres wynikający z relacji osoby uzależnionej i współuzależnionej, koalkoholik zaczyna podejmować różnorodne działania, które wzmacniają jedynie destrukcję związku i uniemożliwiają rozwiązanie alkoholowego problemu. Mowa o straszeniu odejściem, kontrolowaniu ilości wypijanego alkoholu i zachowania alkoholika, staraniach perswazji za pomocą rzeczowej argumentacji, próbach wymuszenia obietnic związanych z niepiciem, chowaniu i wylewani alkoholu, czy też przejmowaniu wszelkich obowiązków osoby uzależnionej. W momencie gdy współuzależnieni przekonują się o nieskuteczności swoich działań, dodatkowo je potęgują, co w efekcie prowadzi do możliwości przybrania charakteru obsesyjno-kompulsywnego.

Współuzależnienie diagnozowane jest zarówno u osób dorosłych jak i u dzieci. Należy mieć jednak świadomość, iż dorośli mogą wybrać inną drogę poradzenia sobie z problemem picia swojego partnera. Dzieci natomiast tej możliwości nie posiadają. Nie mają żadnego wyboru i są skazane na życie w toksycznych warunkach, jakie stwarzają im dorośli.

Długotrwałe życie w rodzinie, w której znajduje się osoba borykająca się z uzależnieniem jest źródłem zaburzeń emocjonalnych i cierpień. Nie możemy tutaj pominąć negatywnego wpływu na stan zdrowia somatycznego. Uzależnienie bliskiej osoby od alkoholu i brak skuteczności własnych działań, które są nakierowane na rozwiązanie problemu picia, przyczyniają się do życia w długotrwałym stresie i powodują poważne konsekwencje psychologiczne. Możemy tutaj wymienić nerwicę, huśtawkę nastrojów, stany lękowe i depresyjne, emocjonalny chaos, zagubienie, napięcie i stan ciągłego pogotowia emocjonalnego, wszelkie zakłócenia wzorców normy i zdrowia, nierealistyczne oczekiwania, duchową pustkę i brak nadziei, samotność, poczucie niemożności rozstania się, trudności w rozpoznawaniu własnych potrzeb, obniżenie jakości życia oraz nadużywanie substancji psychoaktywnych, takich jak leki nasenne i uspokajające.

Życie wszystkich członków rodziny alkoholowej, powiązane jest ze stanem chronicznego napięcia oraz przeciążenia emocjonalnego. Dzieje się tak nie tylko w momencie przebywania osoby uzależnionej w domu lub gdy znajduje się w stanie nietrzeźwym. Osoby współuzależnione zmagają się ze stresem związanym z oczekiwaniem na to co może się wydarzyć i na to co było wcześniej. Członkowie rodziny przeżywają nie tylko strach, lęk czy smutek. Obejmuje ich również upokorzenie, wstyd oraz napięcie.

Przeżywany lęk i strach dotyczy rozpadu systemu więzi, wsparcia oraz konkretnych, powtarzających się zagrożeń w życiu. Współuzależnieni przez życie z alkoholikiem, przenoszą swoje nastawienia lękowe i brak zaufania na cały świat zewnętrzny.

Jakie są przyczyny współuzależnienia?

Czynniki prowadzące do współuzależnienia to: silna zależność emocjonalna i materialna od osoby uzależnionej, izolacja rodziny, brak pracy osoby współuzależnionej, nacisk środowiska. W bardzo wielu przypadkach, współuzależnieni pomijają swoje potrzeby i koncentrują się wyłącznie na problemach osoby uzależnionej od alkoholu.

Pomoc współuzależnionym

Współuzależnienie jest bardzo poważnym problemem. Często dochodzi do głębokich i trwałych zmian w sferze emocjonalnej, poznawczej i w strukturze własnego „JA” osoby współuzależnionej. Takie osoby definitywnie potrzebują pomocy. Aby uwolnić się od destrukcyjnego mechanizmu, pierwszym i podstawowym krokiem jest samo uświadomienie, że jest się osobą współuzależnioną. Dopiero wtedy można podejmować próby zmiany swojego zachowania, jak i zachowania osoby borykającej się z problemem alkoholu. Osoby współuzależnione mogą liczyć na poprawę stanu zdrowia psychosomatycznego, wtedy gdy skorzystają z pomocy oferowanej im w placówkach terapii uzależnień. W placówkach terapii uzależnień istnieje możliwość korzystania z bezpłatnej pomocy zarówno terapeutycznej, jak i medycznej. Nie należy kierować się tym, czy pijący podejmie leczenie odwykowe, czy też nie, czy będzie pił dalej, czy może je zatrzyma. Osoba współuzależniona powinna poprawić jakość swojego życia i życia swoich dzieci.

Tags: terapia uzależnień, alkoholizm, leczenie alkoholizmu, terapia alkoholowa, terapia uzależnienia od alkoholu, leczenie alkoholika, współuzależnienie

Nasze Atuty

 • Bezpieczeństwo

  Jesteśmy legalnie działającym ośrodkiem wpisanym do Rejestru Podmiotów Leczniczych pod numerem: 000000025095.

 • Specjaliści

  Nasz zespół stanowią lekarze różnych specjalizacji w tym anestezjolodzy, toksykolodzy, psychiatrzy oraz wykwalifikowane pielęgniarki.

 • Wysokie Standardy

  Lata doświadczenia i wykwalifikowana kadra są gwarantem naszej skuteczności, a jej dowodem – tysiące zdrowych pacjentów i liczne certyfikaty.

 • Dostępność 24h

  Jesteśmy do dyspozycji o każdej porze dnia i nocy­ w każdej chwili możesz się z nami skontaktować

 • kompleksowe badania

  Szczegółowa diagnostyka, wykonywana przez certyfikowane laboratorium pozwala lekarzowi na opracowanie indywidualnej procedury detoksu.

 • Dowozimy pacjentów

  Na życzenie możliwy jest transport komfortowym samochodem przy zachowaniu pełnej dyskrecji

 • Trzeźwość

  Jako jedyni w Polsce przyjmujemy Klientów znajdujących się pod wpływem wszelkich środków odurzających.

 • Komfortowe warunki

  Dzięki komfortowym warunkom i domowej, pełnej ciepła i zrozumienia atmosferze, skorzystanie z naszych usług będzie nie tylko pierwszym krokiem ku trzeźwości, ale także szansą na wyciszenie i pełen relaks.

 • 100% anonimowości

  Dyskrecję uznajemy za podstawowy warunek naszej pracy, zapewniający poczucie bezpieczeństwa i spokój pacjentom naszego ośrodka.

  Zacznij
  nowe życie!

  Działamy w trosce o Twoje zdrowie

  Traktujemy każdego pacjenta indywidualnie, planując razem z nim program świadczeń medycznych. Gwarantujemy pełną dyskrecję w trakcie całego procesu diagnostycznego oraz pobytu w ośrodku. Oferujemy także dojazd po Pacjenta nieoznakowanym samochodem w pełnej krasie anonimowości.

  Nie zwlekaj z podjęciem decyzji... To jest walka o życie Twoje lub Twojej bliskiej osoby! My potrafimy Tobie skutecznie pomóc.

  Skorzystaj ze wsparcia ośrodka terapii!

  Gwarantujemy pełną dyskrecję w trakcie całego procesu diagnostycznego oraz pobytu w ośrodku.
  Oferujemy dojazd po Pacjenta nieoznakowanym samochodem do 50 km GRATIS.