Jak leczyć depresję?

Depresja to podstępna choroba, trudna w diagnozowaniu, trudna w leczeniu, uczy pokory i pacjentów i lekarzy, trzeba dużo determinacji żeby z nią wygrać. Coraz więcej wiemy o tej chorobie, a dzięki szybkiemu postępowi medycyny i farmakologii na rynku są dostępne nowoczesne i co ważne bardzo skuteczne leki .

Osoba, która zauważa u siebie niepokojące objawy depresji( kilka objawów jednocześnie przez co najmniej dwa, trzy tygodnie) musi wykonać kilka niezbędnych kroków żeby sobie pomóc.

Pierwszy krok to przekonanie samego siebie, że mamy problem natury psychicznej, drugi krok to wybór lekarza, trzeci krok to prawidłowa diagnoza i ostatni to wybór metody leczenia. Postawienie prawidłowej diagnozy jest absolutnie kluczowe, bo tylko to pozwala na wybór optymalnej metody leczenia. Generalnie leczenie depresji zależy od jej typu, stopnia nasilenia, stopnia zagrożenia samobójstwem, rozpoznania wszystkich chorób współistniejących, wszystkie te czynniki analizuje i ocenia lekarz psychiatra i to on po uzgodnieniu z pacjentem podejmuje decyzje o metodzie leczenia.

Jest kilka dróg do wyboru, pierwsza to wybór naturalnych metod leczenia, druga to leczenie farmakologiczne, trzecia to psychoterapia, czwarta to fototerapia, no i piąta droga to różne połączenia tych metod, a kombinacji może być wiele.

Farmakologiczne metody leczenia depresji

Jest kilka grup leków leczących depresję, najważniejsza to leki które nie dopuszczają do spadku noradrenaliny i serotoniny, to tak zwane antydepresanty. Na rynku jest bardzo duża grupa takich specyfików starszej i nowszej generacji. Trzeba pamiętać, że z reguły pierwsze oznaki działania tych leków zaczynają się po czterech, pięciu tygodniach regularnego zażywania. Po osiągnięciu poprawy nastroju, antydepresanty zażywa się jeszcze kilka miesięcy po czym odstawia się je stopniowo, powoli zmniejszając dawkę. Antydepresanty nie powodują uzależnień.

W leczeniu depresji bywają też pomocne leki nasenne i przeciwlękowe, trzeba pamiętać jednak, że są to leki silnie uzależniające i nie wolno ich zażywać dłużej niż trzy tygodnie.

depresja

Naturalne metody leczenia depresji

Z naturalnych metod leczenia warto skorzystać tylko wtedy, kiedy postać depresji nie jest ciężka. Oto najpopularniejsze metody naturalnego leczenia depresji

  • Odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne. Podczas wysiłku fizycznego nasz mózg wydziela endorfiny, nazywane hormonami szczęścia gdyż szybko poprawiają nastrój. Gimnastyka, pływanie, narty, spacery na świeżym powietrzu zawsze są zdrowe, a wykonywane regularnie mogą pomóc również w leczeniu depresji .
  • Szczera rozmowa z przyjacielem lub inną bliską osobą. Powierzenie zaufanej osobie naszych problemów działa oczyszczająco i wzmacniająco na psychikę
  • Rozpieszczanie siebie- robienie tego co się lubi najbardziej ma szansę poprawić nastrój, mogą to być spotkania z przyjaciółmi, dobra książka, kino, taniec, dobre jedzenie, wycieczka itp.
  • Modlitwa- zwrócenie się do pana Boga w szczerej modlitwie o pomoc ma wielką siłę i to nie tylko dla osób głęboko wierzących. Terapeutyczna moc modlitwy jest znana i polecana przez psychiatrów i psychologów jako bardzo skuteczny sposób leczenia.
  • Ziołolecznictwo- napar z dziurawca, melisa, lawenda,zioła męczennicy, chmiel.
  • Techniki relaksacyjne
  • Odpowiednia dieta – uzupełnienie niedoboru witaminy B, cynku, żelaza oraz magnezu.

Psychoterapia ma bardzo duże znaczenie w leczeniu depresji, powinna być prowadzona przez lekarza psychiatrę lub psychologa z odpowiednimi uprawnieniami do prowadzenia takiej terapii.

Autor