15 letnie doświadczenie

Całodobowe wsparcie +48 510 280 121

Ośrodek Leczenia Uzależnień - Terapia Uzależnień

Leczenie lekomanii – Terapia uzależnionego od leków

"Uzależnienie od leków, czyli lekomania to bardzo poważne i niebezpieczne schorzenie. Nadużywanie substancji nasennych, uspokajających, przeciwbólowych, dopingujących, euforyzujących, a także hormonalnych niesie ze sobą negatywne konsekwencje dla zdrowia. Lekomania prowadzi do stopniowego wyniszczenia organizmu, a jego prawidłowe funkcjonowanie jest uniemożliwione. Większość nadużywanych leków to benzodiazepiny.“

Przyczyna uzależnienia od leków

Przyczyn uzależnienia od leków można doszukiwać się głównie w środkach farmakologicznych, które są zbyt długo przepisywane przez lekarzy, w przyjmowaniu niewłaściwych dawek oraz w próbach leczenia się na własną rękę bez wcześniejszych konsultacji. Niektóre osoby zażywają leki, tylko po to aby wywołać u siebie odmienny stan świadomości lub też euforię. Niestety, rozpoznanie lekomanii nie należy do łatwych zadań. Chore osoby przeważnie wypierają się nadużywania leków i konsekwentnie to ukrywają.

Leczenie uzależnienia od leków jest bardzo trudnym procesem. Gdy rozpocznie się go odpowiednio wcześnie, można liczyć na całkowite zerwanie z tym niebezpiecznym nałogiem. Najlepszym rozwiązaniem jest więc ośrodek terapeutyczny, w którym walka z uzależnieniem jest podejmowana przez specjalistów.

Terapia lekomanii

Terapia lekomanii, następuje po przeprowadzeniu podstawowego odtrucia organizmu, po ustąpieniu ostrych objawów zespołu odstawienia oraz po wstępnym ustabilizowaniu psychofizycznego stanu pacjenta. Ten etap leczenia, charakteryzuje się oddziaływaniem psychoterapeutycznym i edukacyjnym. Dzięki terapii, osoba uzależniona od leków poznaje specyfikę swojej choroby, a samo rozpoczęcie procesu leczenia przebiega ze szczególnym uwzględnieniem jej psychicznego aspektu. Niezwykle ważnym elementem terapii jest wiedza na temat sposobów demonstrowania się choroby w późniejszym czasie. Pacjent, uczy się jak radzić sobie z głodem lekowym, czy też z innymi dolegliwościami i trudnościami, mogącymi mieć miejsce we wczesnych etapach zdrowienia.

Znaczącym aspektem jest ciągłe kontynuowanie procesu odtruwania organizmu i stabilizowania stanu osoby uzależnionej. Odpowiednio zrealizowana terapia, pozwala uwolnić się od uzależnienia, a także poprawia stan somatyczny, czyli polepsza pamięć, eliminuje chwiejność nastrojów, agresję oraz zmniejsza uczucie drażliwości. Przeważnie po przebyciu leczenia, pacjent pozostaje przez długi okres pod opieką terapeuty oraz w razie potrzeby, ma możliwość korzystania z konsultacji lekarskich.

Leczenie uzależnienia od leków, nie jest tylko i wyłącznie oddziaływaniem medycznym. Oprócz odtrucia i procesu opanowania zależności fizycznej, istotną rolę odgrywa komponent psychiczny, który okazuje się być niezwykle silny i który ma ogromny wpływ na powodzenie całego leczenia. W związku z tym, terapia lekomanii, powinna być realizowana równolegle, jako połączenie oddziaływań psychoterapeutycznych i medycznych.

Podejmując decyzję związaną z leczeniem uzależnienia od leków, należy mieć na uwadze to, że pełny przebieg programu terapeutycznego może trwać co najmniej 12 miesięcy. Większa część terapii, odbywana jest w trybie ambulatoryjnym, dzięki czemu nie koliduje z normalnym funkcjonowaniem w życiu codziennym.

Tags: terapia uzależnień, leczenie uzależnień, leczenie uzależnienia od leków, leczenie lekomana, leczenie lekomanii, lekomania leczenie

Nasze Atuty

 • Bezpieczeństwo

  Jesteśmy legalnie działającym ośrodkiem wpisanym do Rejestru Podmiotów Leczniczych pod numerem: 000000025095.

 • Specjaliści

  Nasz zespół stanowią lekarze różnych specjalizacji w tym anestezjolodzy, toksykolodzy, psychiatrzy oraz wykwalifikowane pielęgniarki.

 • Wysokie Standardy

  Lata doświadczenia i wykwalifikowana kadra są gwarantem naszej skuteczności, a jej dowodem – tysiące zdrowych pacjentów i liczne certyfikaty.

 • Dostępność 24h

  Jesteśmy do dyspozycji o każdej porze dnia i nocy­ w każdej chwili możesz się z nami skontaktować

 • kompleksowe badania

  Szczegółowa diagnostyka, wykonywana przez certyfikowane laboratorium pozwala lekarzowi na opracowanie indywidualnej procedury detoksu.

 • Dowozimy pacjentów

  Na życzenie możliwy jest transport komfortowym samochodem przy zachowaniu pełnej dyskrecji

 • Trzeźwość

  Jako jedyni w Polsce przyjmujemy Klientów znajdujących się pod wpływem wszelkich środków odurzających.

 • Komfortowe warunki

  Dzięki komfortowym warunkom i domowej, pełnej ciepła i zrozumienia atmosferze, skorzystanie z naszych usług będzie nie tylko pierwszym krokiem ku trzeźwości, ale także szansą na wyciszenie i pełen relaks.

 • 100% anonimowości

  Dyskrecję uznajemy za podstawowy warunek naszej pracy, zapewniający poczucie bezpieczeństwa i spokój pacjentom naszego ośrodka.

  Zacznij
  nowe życie!

  Działamy w trosce o Twoje zdrowie

  Traktujemy każdego pacjenta indywidualnie, planując razem z nim program świadczeń medycznych. Gwarantujemy pełną dyskrecję w trakcie całego procesu diagnostycznego oraz pobytu w ośrodku. Oferujemy także dojazd po Pacjenta nieoznakowanym samochodem w pełnej krasie anonimowości.

  Nie zwlekaj z podjęciem decyzji... To jest walka o życie Twoje lub Twojej bliskiej osoby! My potrafimy Tobie skutecznie pomóc.

  Skorzystaj ze wsparcia ośrodka terapii!

  Gwarantujemy pełną dyskrecję w trakcie całego procesu diagnostycznego oraz pobytu w ośrodku.
  Oferujemy dojazd po Pacjenta nieoznakowanym samochodem do 50 km GRATIS.