15 letnie doświadczenie

Całodobowe wsparcie +48 510 280 121

Ośrodek Leczenia Uzależnień - Terapia Uzależnień

Przyczyny uzależnienia od hazardu

"Dokładne przyczyny uzależnienia od hazardu pozostają niestety w znacznym stopniu nieznane. Aby wystąpił problem, który jest związany z hazardem, musi istnieć sposobność jego uprawiania. Jednak sama możliwość do uprawiania hazardu nie stanowi wystarczającej przyczyny tego uzależnienia. Źródłem przejawianych przez ludzi skłonności, są przeważnie geny lub przeżyte doświadczenia w dzieciństwie, które w dużej mierze przyczyniają się do stworzenia ryzyka wystąpienia jakiegoś uzależnienia. “

Gdy mamy do czynienia z osobami podatnymi na uzależnienia, podejmującymi bardzo często ryzykowne działania takie jak np. picie alkoholu, zażywanie narkotyków czy uprawianie hazardu, możemy uznać wtedy, że ryzykują uzależnieniem się. Należy jednak pamiętać, iż podatność wcale nie oznacza, że przeznaczeniem danej osoby jest określone uzależnienie.

Uzależnienie od hazardu jest przede wszystkim zaburzeniem związanym z zachowaniem u dorosłych ludzi. Mimo tego, iż uzależnienie od hazardu posiada wiele wspólnych cech z innymi uzależnieniami i zaburzeniami osobowości, to uważa się, że jednym z podstawowych problemów u hazardzistów są utrwalone złe nawyki oraz niewystarczająca kontrola nad impulsami.

W jaki sposób rozwija się uzależnienie od hazardu?

Podstawowym problemem hazardzistów jest złożony proces uzależnienia, na który wpływa wiele czynników. Najważniejszymi z nich są wszelkie zaburzenia relacji z innymi osobami, głębokie zaburzenie samooceny oraz nieregularne stany pobudzenia. Szczególne zagrożenie niesie ze sobą zaburzenie poczucia własnej wartości, ponieważ chory zaczyna odczuwać pustkę i uważa się za bezwartościową osobę – „kompletne zero”. Na samym początku, gdy hazardzista wygrywa, uważa się za kogoś wyjątkowego. Ta wygrana, oznacza jednak początek podróży w świat fantazji.

Gracze przejawiają bardzo często niekontrolowane stany pobudzenia. Niezdolność prawidłowego regulowania wewnętrznego napięcia i podniecenia jest skutkiem trwającego nieprzerywanie braku wypoczynku. Na początku gry, motywacja bierze się z pragnienia odniesienia sukcesu i zysków, z nudy lub też z chęci zapanowania nad negatywnymi emocjami, pojawiającymi się np. podczas separacji czy rozwodu. Gracz wpada w błędne koło, którego ofiarami stają się wszystkie pozostałe obszary życia. Osiągając stany podekscytowania i przyjemności na samym początku przygody związanej z hazardem, osoba chora szuka jednocześnie wytłumaczenia dla swojej niekontrolowanej gry. Wiedziony marzeniami o wielkiej wygranej, coraz śmielej wkracza do świata iluzji i fantazji. Niestety wiąże się to z jego nieprawidłowym funkcjonowaniem w otaczającej go rzeczywistości. Dochodzi do zaniedbań najbliższych osób, do zaburzeń logicznego myślenia i do zamykania się na świat. Gra przejmuje życie i staje się jego głównym elementem. Zmierzając do upadku osobistego, fizycznego i społecznego, hazardzista nie kontroluje swoich żądzy. Jego zachowanie w dużej mierze jest podobne do zachowania alkoholika, który po uwolnieniu się z nałogu, nie może oprzeć się pokusie wypicia kieliszka. Patrząc na te wszystkie negatywne konsekwencje uzależnienia, chęć uwolnienia się od wewnętrznego napięcia jest i tak dużo większa. Takie zachowanie ma swoje podstawy neurologiczne. Zlokalizowany w mózgu system nagród, okazuje się być stale nadwyrężany, co w konsekwencji prowadzi do jego reakcji obronnych. Aby tego uniknąć, mózg zaczyna słabiej reagować na różnorodne bodźce. W tym też momencie rozpoczyna się adaptacja neurologiczna. Poziom stawek i czas gry muszą zostać zwiększone w celu odpowiedniego pobudzenia mózgu. Największe pobudzenie ma zawsze miejsce podczas wyłonienia zwycięzców lub zwycięzców rozdania w grze pokerowej.

Typowe dla osób mających problem z hazardem są nieracjonalne i zaburzone postawy. Gracz często przejawia iluzję kontroli, czyli przeświadczenie, że ma większy wpływ na wynik gry, niż ma to miejsce w rzeczywistości. Osiągnięte zyski są przypisywane własnym umiejętnością, natomiast przegrane – niekorzystnym zbiegom okoliczności. Bardzo duży procent błędnych przekonań, powstaje w umysłach hazardzistów podczas ich grania.

Kto jest najbardziej zagrożony?

W największej grupie ryzyka, znajdują się samotni i mieszkający w dużych miastach mężczyźni w wieku około 30 lat. Pierwsze przejawy uzależnienia od hazardu mają miejsce już w wieku młodzieńczym. Kobiety w porównaniu do mężczyzn, swoje problemy z hazardem zaczynają mieć mniej więcej w połowie swojego życia. Uzależnieni w sytuacji podjęcia się leczeniu, w bardzo wielu przypadkach zmagają się z ogromnymi długami i z ryzykiem popełnienia samobójstwa. Często mają za sobą czyny przestępcze, które były popełniane w celu zdobycia środków pieniężnych, potrzebnych do gry.

Znaczącym aspektem jest to, że zaburzenia osobowości osób uzależnionych od hazardu, cechują się stałym i zniekształconym wzorem zachowania, który powstaje już w dzieciństwie i okresie dojrzewania, przyczyniając się tym samym do wielu problemów natury społecznej. Narcystyczne zaburzenia osobowości mają miejsce natomiast wtedy, gdy osoba nimi dotknięta ma zbyt wysokie mniemanie o sobie. Leczenie tego zaburzenia jest bardzo trudne, ponieważ pacjent często przerywa leczenie w przypadku gdy jego teza o własnej wielkości nie zostanie potwierdzona.

Nasze Atuty

 • Bezpieczeństwo

  Jesteśmy legalnie działającym ośrodkiem wpisanym do Rejestru Podmiotów Leczniczych pod numerem: 000000025095.

 • Specjaliści

  Nasz zespół stanowią lekarze różnych specjalizacji w tym anestezjolodzy, toksykolodzy, psychiatrzy oraz wykwalifikowane pielęgniarki.

 • Wysokie Standardy

  Lata doświadczenia i wykwalifikowana kadra są gwarantem naszej skuteczności, a jej dowodem – tysiące zdrowych pacjentów i liczne certyfikaty.

 • Dostępność 24h

  Jesteśmy do dyspozycji o każdej porze dnia i nocy­ w każdej chwili możesz się z nami skontaktować

 • kompleksowe badania

  Szczegółowa diagnostyka, wykonywana przez certyfikowane laboratorium pozwala lekarzowi na opracowanie indywidualnej procedury detoksu.

 • Dowozimy pacjentów

  Na życzenie możliwy jest transport komfortowym samochodem przy zachowaniu pełnej dyskrecji

 • Trzeźwość

  Jako jedyni w Polsce przyjmujemy Klientów znajdujących się pod wpływem wszelkich środków odurzających.

 • Komfortowe warunki

  Dzięki komfortowym warunkom i domowej, pełnej ciepła i zrozumienia atmosferze, skorzystanie z naszych usług będzie nie tylko pierwszym krokiem ku trzeźwości, ale także szansą na wyciszenie i pełen relaks.

 • 100% anonimowości

  Dyskrecję uznajemy za podstawowy warunek naszej pracy, zapewniający poczucie bezpieczeństwa i spokój pacjentom naszego ośrodka.

  Zacznij
  nowe życie!

  Działamy w trosce o Twoje zdrowie

  Traktujemy każdego pacjenta indywidualnie, planując razem z nim program świadczeń medycznych. Gwarantujemy pełną dyskrecję w trakcie całego procesu diagnostycznego oraz pobytu w ośrodku. Oferujemy także dojazd po Pacjenta nieoznakowanym samochodem w pełnej krasie anonimowości.

  Nie zwlekaj z podjęciem decyzji... To jest walka o życie Twoje lub Twojej bliskiej osoby! My potrafimy Tobie skutecznie pomóc.

  Skorzystaj ze wsparcia ośrodka terapii!

  Gwarantujemy pełną dyskrecję w trakcie całego procesu diagnostycznego oraz pobytu w ośrodku.
  Oferujemy dojazd po Pacjenta nieoznakowanym samochodem do 50 km GRATIS.