Alkohol i wzrost wagi

Od dziesięcioleci można to zaobserwować na uczelniach wyższych w całej Ameryce. Studenci uczęszczają na pierwszy rok studiów i nieuchronnie zyskują "freshman 15". Chociaż niektóre artykuły twierdzą, że obalają mit "piętnastki" (przerzucając winę na bufetowe jedzenie w szkolnej kafeterii), zjawisko to można wyjaśnić. W rzeczywistości istnieje związek między alkoholem a przyrostem wagi.

Najpierw rzeczy pierwsze: Alkohol ma kalorie

Nie tylko alkohol powoduje, że organizm przechowuje nadmiar tłuszczu z powodu jego składu chemicznego (patrz poniżej), alkohol ma podwójny efekt wstydu ze względu na fakt, że ma kalorie - dużo kalorii. Oznacza to, że jeśli masz zamiar pić napoje alkoholowe, musisz pamiętać o liczbach podczas spożywania żywności w ciągu dnia. Jeśli nie uwzględnisz liczby kalorii, które pijesz w swoim dziennym bilansie, prawdopodobnie przekroczysz docelowe spożycie kalorii, co spowoduje (jak się domyślasz) przyrost wagi. Dodatkowo, kalorie pochodzące z alkoholu są pustymi kaloriami - nie mają żadnej wartości odżywczej. Dlatego pamiętaj, że kiedy pozbywasz się jedzenia, aby dodać do niego alkohol, tracisz składniki odżywcze i sytość. Alkohol ma tendencję do większego wpływu na przyrost masy ciała u mężczyzn niż u kobiet. Może to być spowodowane częściowo faktem, że kobiety mają tendencję do obliczania ich dzienne cele kaloryczne podczas spożywania alkoholu, lub dlatego, że są one boją się rozwijać świeżo 15.

Jak uniknąć przyrostu masy ciała

Pomimo faktu, że przyrost masy ciała może być związany ze spożyciem alkoholu, nie musisz odstawiać alkoholu, aby uniknąć pozornie nieuniknionej "świeżo upieczonej piętnastki". Badania wykazały, że ci, którzy piją alkohol rzadko lub w mniejszych ilościach, zazwyczaj nie przybierają nadmiernie na wadze.

Gdzie naprawdę leży problem

Mimo że zawartość tłuszczu w napojach alkoholowych nie jest tak naprawdę duża, ryzyko przyrostu masy ciała nadal istnieje. Jest ono ukryte w składnikach, z których składa się alkohol - lub w tych, w które alkohol się zamienia. Kiedy spożywasz alkohol, zamienia się on w octan. Kiedy octan jest obecny, organizm spala go jako kalorie przed wszystkim innym. To często pozostawia za sobą niepożądane rzeczy, takie jak cukier i tłuszcz. W rezultacie wszystko, co zjadłeś przed wypiciem napoju(ów) alkoholowego(ych), zostanie zmagazynowane w postaci tłuszczu. Twoje ciało otrzymało całą potrzebną energię z piwa, które wypiłeś. Alkohol utrudnia również organizmowi spalanie tłuszczu, który jest już obecny, spowalniając proces zwany "utlenianiem lipidów". Badania wykazały, że ludzie, którzy spożywają dietę wysokotłuszczową z dużą ilością alkoholu w sposób regularny, zmierzają w dół drogi, która prowadzi do przyrostu masy ciała. Jest to bardziej prawdopodobne, aby zdarzyć się osobom, które piją więcej niż jeden do dwóch drinków dziennie - wiesz, impreza-all-night, pić-until-you-drop rodzaj konsumpcji, że wiele świeżo upieczonych studentów wpadają do. To dobra wiadomość dla tych, którzy lubią od czasu do czasu wypić drinka. Dopóki nie pijesz jak stereotypowy świeżo upieczony student, utrzymując spożycie na umiarkowanym poziomie i unikając uzależnienia od alkoholu, nie powinieneś się martwić o wpływ alkoholu na twoje ciało i przyrost masy ciała. 

Autor