Uzależnienie od dopalaczy

Dopalacze to substancje psychoaktywne, które nie są uznawane za narkotyki. Substancje te mogą być uzależniające, silne i mieć wiele skutków ubocznych. Jednak dopalacze są łatwiej dostępne niż narkotyki, ponieważ nie mają dokładnych specyfikacji i surowszych konsekwencji prawnych. Z tego powodu dopalacze są coraz bardziej popularne wśród młodych ludzi. Dlatego są one niezwykle niebezpieczne. Jakie są fakty na temat dopalaczy?

Co to są dopalacze?

Polskie prawo definiuje dopalacze jako każdy produkt zawierający substancje psychoaktywne. Nie znajdują się one na liście "Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii".

Zachowują się one podobnie do narkotyków, uzależniają i mają skutki uboczne. W Wielkiej Brytanii dopalacze są również znane jako "designer drugs".

Charakterystyka dopalaczy

Dopalacze to substancje psychoaktywne wytwarzane z naturalnych składników (mieszanek lub wyciągów roślinnych) lub syntetycznych. Dopalacze  nie zawierają substancji, które znajdują się w nielegalnych narkotykach. Są więc legalne. Nie oznacza to jednak, że są one bezpieczne dla organizmu. Hajs może być uzależniający i może zawierać składniki, które powodują halucynacje, depresję, delirium tremens lub halucynacje. Wyższe dawki legalnych dopalaczy mogą okazać się śmiertelne.

Można bezpiecznie powiedzieć, prawnych hajs zawierają trucizny w ich mieszankach. Te trucizny są często pakowane w piękny sposób. Kolorowe pigułki, znaczki lizać featuring intrygujące obrazy, proszki lub kadzidła mogą być używane, aby uzyskać hajs. Można je również znaleźć w postaci suszu i skrętów. Choć wyglądają jak zwykła fajka, wypełnione są psychoaktywnymi mieszankami roślin.

Rodzaje dopalaczy

Istnieje kilka rodzajów dopalaczy. Te są najbardziej popularne:

  • Substancje typu "Spicy" są to substancje korzenne (laski kadzideł i suszone rośliny). Ich działanie jest podobne do opium lub marihuany.
  • "Party pills" - kolorowe tabletki i proszki, które są pakowane w plastikowe torebki zawierające syntetyczne (sztuczne substancje) substancje. Sprzedawane są głównie na imprezach młodzieżowych.
  • Pigułki i kolorowe znaczki do lizania zawierające jedną substancję czynną (pochodzenia syntetycznego)

Naturalne dopalacze najczęściej produkowane są z wyciągów z szałwii lub kratomu (wywołujących halucynacje), składników plamistego lub czerwonego stolca oraz wyciągów z powięzi hawajskiej.

BZN jest podstawą większości syntetycznych dopalaczy. Benzylopiperazyna, to substancja, która działa w ten sam sposób co amfetamina. Substancja ta jest uzależniająca i może zaburzać rytm serca, powodować skoki ciśnienia krwi i odwadniać organizm. Dodatki TFMPP są również bardzo poszukiwane. Substancje zawierające JWH-018 mogą powodować efekty podobne do marihuany i haszyszu. Mefedron jest podobny do kokainy w tym, że powoduje gwałtowny wzrost temperatury, co może powodować przegrzanie organizmu.

Kto używa dopalaczy?

Większość ludzi, którzy używają dopalaczy to studenci lub uczniowie szkół średnich. Są one łatwiejsze do zdobycia niż narkotyki, mają podobne działanie (poprawa nastroju, wzrost pewności siebie i halucynacje) i nie są uważane za nielegalne narkotyki. Wiele osób uważa je za bezpieczne. Ludzie często eksperymentują z substancjami psychoaktywnymi, aby zwiększyć swoją energię i pobudzenie na imprezach.

Legalne dopalacze są bardziej akceptowane społecznie niż narkotyki. Substancje te mogą uzależniać bardzo szybko, więc należy o tym pamiętać.

dopalacze

Od czego można się uzależnić?

Zarówno syntetyczne, jak i naturalne dopalacze zawierają psychoaktywne substancje chemiczne, które wywierają specyficzny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Są one uzależniające. Wiele dopalaczy działa w podobny sposób jak marihuana, haszysz czy kokaina. Objawy odstawienia mogą być bardzo podobne do zespołu odstawienia. Uzależniony może doświadczać drgawek i nadmiernego pocenia się, niepokoju, depresji, kołatania serca, podwyższonego ciśnienia krwi, kołatania serca i palpitacji serca.

Uzależnienie to nie tylko przyjmowane substancje, ale także stan emocjonalny, który pozwalają uzyskać. Wielu młodych ludzi nie jest w stanie imprezować bez uciekania się do zażywania party pills i musi sięgać po substancje energetyzujące, aby skupić się na szkole lub uczestniczyć w zawodach sportowych.

Czasami uzależnienie polega również na potrzebie zażywania danej substancji z powodu braku pomocy chemicznej. Wywołuje to bezradność (efekt placebo).

Objawy odurzenia narkotykami

Dopalacze nie są substancjami dobrze przebadanymi. Na rynku ciągle pojawiają się nowe produkty, które zawierają mieszanki ekstraktów roślinnych i syntetycznych substancji chemicznych. Utrudnia to lekarzom diagnozowanie dopalaczy i nie pozwala im na poznanie dokładnych substancji i odpowiednich środków.

Wszystkie dopalacze mogą być szkodliwe dla organizmu. Nasilenie skutków zażywania dopalaczy zależy od użytych substancji, zażytej ilości i wagi użytkownika. Młodzi ludzie są najbardziej narażeni na ryzyko zatrucia, ponieważ są one częściej używane przez dzieci. Gdy substancja psychoaktywna jest połączona z alkoholem lub innymi lekami, ryzyko zatrucia wzrasta.

Następujące objawy mogą być postrzegane w zatruciu dopalaczami:

  • bóle głowy
  • mdłości i wymioty
  • kłujące bóle w klatce piersiowej
  • zaburzenia ciśnienia krwi

Zatrucie dopalaczami może prowadzić do przegrzania tkanek organizmu, zawału serca i śpiączki, a także udaru mózgu.

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów po zażyciu substancji psychoaktywnych należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Zachowaj opakowanie. Pozwoli to na szybką identyfikację substancji i podjęcie odpowiedniego leczenia. Przed przyjazdem pogotowia ratunkowego należy nawodnić organizm wodą mineralną niegazowaną.

Narkotyki sztuczne mogą mieć skutki uboczne

Haj nie jest obojętny dla organizmu. Nawet jeśli regularny użytkownik nie jest odurzony, leki psychoaktywne mogą powodować skutki uboczne. Ich stosowanie może powodować uszkodzenia tkanki mózgowej i serca, a także osłabienie układu nerwowego.

Uzależnienie może prowadzić do problemów z koncentracją, słabych wyników w nauce, senności i trudności z zasypianiem. Lęk może również prowadzić do ataków agresji, uszkodzenia wątroby czy niewydolności nerek.

Status prawny polskich dopalaczy

Przed 2009 rokiem dopalacze były w Polsce legalne (sprzedawane przez internet i w smart shopach). 20 marca 2009 roku znowelizowano ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Znacząco zwiększyła ona liczbę zakazanych substancji.

Producenci szybko wprowadzili na rynek nowe mieszanki spoza listy. Wymagało to kolejnych modyfikacji. Ewa Kopacz, ówczesna minister zdrowia, wystąpiła do Głównego Inspektoratu Sanitarnego o zamknięcie wszystkich smart shopów w Polsce.

Obecne prawo karze sklepy stacjonarne, które sprzedają dopalacze, grzywną w wysokości nawet miliona złotych. Dopalacze można również legalnie kupić w internecie jako "towar kolekcjonerski", który nie jest przeznaczony do spożycia.

Autor