Pięć skutków ubocznych bycia uzależnionym od oksykodonu

Podczas gdy wszystkie rodzaje uzależnień od narkotyków są trudne do pokonania, uzależnienie od oksykodonu może być koszmarem dla tych, którzy stają się nieświadomymi ofiarami tego środka przeciwbólowego. Może wydawać się ironiczne mówienie o środkach przeciwbólowych tworzących ofiary, ale to jest dokładnie to, co dzieje się z ludźmi, którzy nadużywają oksykodonu, używając go w sposób inny niż przepisany. Uzależnienie od oksykodonu jest niszczycielem nadziei i marzeń. Bez fachowych usług odwykowych może powodować długotrwałe komplikacje zdrowotne, a nawet śmierć. Oto pięć z najbardziej niepokojących i niebezpiecznych skutków ubocznych związanych z długotrwałym nadużywaniem OxyContinu, Percocetu, Roxicodonu i innych leków na bazie oksykodonu.

Przewlekłe zaparcia

Konsumpcja oksykodonu może uszkodzić układ trawienny, zakłócając zdolność jelit do rozkładania pokarmu i przesuwania go przez jelita w celu wydalenia. Przewlekłe zaparcia są definiowane jako dwa lub mniej wypróżnień w tygodniu plus niezwykle twardy stolec, a ci, którzy cierpią z powodu tego stanu w wyniku uzależnienia od oksykodonu są narażeni na ryzyko hemoroidów, rozdarcia odbytu i znacznego nieprawidłowego funkcjonowania jelit.

Spadek funkcjonowania narządów prowadzący do ich niewydolności

Oksykodon krążąc po organizmie bardzo obciąża jego układy filtrujące i krążenia, co może w końcu doprowadzić do niewydolności wątroby, nerek lub serca. Ten ostatni stan może być oczywiście śmiertelny, jeśli pomoc medyczna nie zostanie udzielona natychmiast, a każdy, kto doświadcza nieregularnego bicia serca lub ostrych bólów w klatce piersiowej po użyciu oksykodonu, powinien zostać zabrany do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego.

Szumy uszne (dzwonienie w uszach) i utrata słuchu

Inny opioidowy lek przeciwbólowy, hydrokodon, jest znany z tego, że częściej niż oksykodon powoduje problemy ze słuchem. Jednak u osób spożywających produkty zawierające oksykodon przez dłuższy czas może również wystąpić utrata słuchu, której może towarzyszyć lub poprzedzać nieustanne dzwonienie w uszach (szumy uszne). Uszkodzenie układu słuchowego może być odwracalne, jeśli użytkownik oksykodonu wejdzie w fazę zdrowienia, ale pozytywny wynik nie jest gwarantowany.

Poważne trudności w oddychaniu

Jak wszystkie opioidy, oksykodon ma relaksujący wpływ na organizm, ale gdy lek jest nadużywany, może to prowadzić do niebezpiecznego tłumienia czynności oddechowych. Wysokie dawki oksykodonu mogą utrudnić płucom doprowadzenie odpowiedniej ilości powietrza, a w niektórych okolicznościach może dojść do całkowitego zatrzymania oddychania. Niebezpieczeństwo jest jeszcze większe, gdy opioidy są mieszane z alkoholem, z czego znane są osoby uzależnione od oksykodonu.

Hiperalgezja (zwiększona wrażliwość na ból)

Wierzcie lub nie, ale przyjmowanie zbyt dużej ilości oksykodonu przez zbyt długi czas może mieć przewrotny efekt, zwiększając wrażliwość na ból i jego odczuwanie. Z czasem, oksykodon może dokonać spustoszenia w sieci wykrywania bólu w mózgu, a kiedy rozwinie się hiperalgezja, przeciwbólowe działanie oksykodonu będzie nieskuteczne.

Uzależnienie od oksykodonu i ryzyko przedwczesnej śmierci

W ciągu ostatnich dwóch dekad ponad 7 milionów Amerykanów nadużywało oksykodonu wraz z innymi opioidowymi lekami przeciwbólowymi dostępnymi na receptę, co spowodowało dramatyczny wzrost liczby osób umierających z powodu przedawkowania oksykodonu. Od 1999 r. około 200 000 osób w tym kraju straciło życie z powodu przerażających skutków ubocznych uzależnienia od oksykodonu. Oksykodon jest popularnym i skutecznym środkiem przeciwbólowym, ale jego zdolność do uzależniania i zabijania, gdy jest stosowany nierozważnie i nieodpowiedzialnie, czyni go jednym z najbardziej niebezpiecznych leków na rynku. Źródła Centrum bólu Uniwersytetu Utah Healthcare: Risks of Long-term Opioid Use (Ryzyko związane z długotrwałym stosowaniem opioidów) https://healthcare.utah.edu/paincenter/risks-long-term-opioid-use.php Drug Watch: Oxycodone-OxyContin i Percocet https://www.drugwatch.com/drug-addiction/oxycodone/

Autor