Uzależnienie od komputera i internetu – jak się objawia?

Coraz więcej osób wpada w pułapkę uzależnienia od internetu i komputera. Warto wiedzieć, że jest to nałóg tak samo niebezpieczny jak palenie papierosów, czy alkohol. Niestety wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawę ze swojego położenia i twierdzą, że ich problem nie dotyczy. Właśnie z tego powodu postanowiliśmy wymienić najczęstsze dowody na to, że u danej osoby uzależnienie od komputera i internetu jak najbardziej można uznać za prawdziwe.

Czym to się charakteryzuje?

Oto najczęstsze objawy uzależnienia od komputera i internetu:

  • Angażowanie się w różne czynności za pomocą komputera, których nie pochwalają znajomi, czy rodzina
  • Próby kontrolowania czasu spędzanego przy komputerze
  • Coraz większe problemy w pracy, szkole, czy innych dziedzinach życia, które spowodowane są zaniedbywaniem swoich obowiązków przez zbyt częste surfowanie w sieci
  • Używanie komputera i internetu jako ucieczkę od swoich prawdziwych uczuć
  • Zaabsorbowanie kupowaniem nowych programów, czy dodatków komputerowych
  • Problemy finansowe, które są spowodowane korzystaniem z komputera i internetu

To tylko z niektórych objawów. Przez niektórych problemy, które wynikają z korzystania z komputera są mocno wyolbrzymione, a przez innych wręcz lekceważone. Bo przecież jak przesiadywanie przed komputerem może mieć się do nałogów takich jak alkohol, czy narkotyki. Tymczasem okazuje się, że internet również może wyrządzić nam wielką krzywdę, o ile nie będziemy potrafili z niego korzystać. Dowiedz się więcej na dezyderata.com

uzaleznienie od internetu

Jak sobie z tym poradzić?

Pierwszym krokiem jest oczywiście zdanie sobie sprawy z tego, że ma się problem. Jeśli w Twoim otoczeniu widzisz osobę, która może być uzależniona od komputera i internetu, to zdecydowanie zalecamy rozmowę z nią, aby jak najszybciej mogła zdać sobie sprawę ze swojego problemu. Oczywiście z góry uprzedzamy, że to nie jest takie łatwe, bowiem zazwyczaj nikt nie widzi w tym nic złego.
Kiedy ten krok zostanie postawiony, to wtedy najlepiej będzie zwrócić się do specjalistycznej poradni, która ma najlepszych psychologów od leczenia uzależnień tego typu. Dzięki temu będzie można wytyczyć już jakiś konkretny kierunek działania. Na pewno nie można się poddawać, bowiem walka z nałogiem czasami może być naprawdę długa. Jednak jak najbardziej warto, bo to się pozytywnie odbije nie tylko na życiu osobistym, ale i zawodowym.

Autor