Jak psycholog może pomóc kiedy obniża się samoocena?
Niska samoocena jest przeszkodą w życiu, hamującą samorealizację i współżycie w społeczeństwie. Każdy kto uważa się za gorszego zamyka się w swoich lękach i frustracjach.
W wypadku braku umiejętności aby samemu sobie z tym poradzić nieoceniona jest pomoc psychologa, który przeprowadzić nas może w czasie terapii z tej złej strony na dobrą. Jednak istotne są tutaj nasze dobre chęci i cierpliwość. Pozornie śmieszne lub bezsensowne praktyki mogą doprowadzić nas do poznania samego siebie czyli uzyskania wizji samego siebie, zgodnej z rzeczywistością.
Praca nad sobą zamiast psychologa?
Ważna jest analiza trzech najważniejszych komponentów, które kreują nasze poczucie własnej wartości czyli: komponent intelektualny- jest to nasza odpowiedź na pytanie 'kim jestem?' w odniesieniu do tego 'jaki chciałbym być?' zwracając uwagę na swoje cechy, możliwości i zachowania, drugim komponentem jest ten emocjonalny- poziom akceptacji samego siebie lub odtrącenia, w wypadku ludzi o niskim poczuciu własnej wartości, kluczowe pytanie w tej części to miłość czy też nienawiść w stosunku do własnej osoby i ostatni komponent behawioralny- sposób w jaki traktujemy siebie czyli rozumienie i realizowanie potrzeb, poziom asertywności i reakcje na porażki i stresy jakie nas dotykają.
Poczucie własnej wartości zależy także od innych ludzi, zwłaszcza od rodziców, którzy wpajali nam pewnego rodzaju komunikaty dzięki czemu kształtowaliśmy się w ten a nie inny sposób. Ważne są także nasze porównania wobec innych ludzi czyli ogólnie mówiąc społeczeństwa. Bilans naszych sukcesów i niepowodzeń gdzie wynikową staje się nasza samoocena, przewaga jednej z tych dwóch rzeczy może zmienić nasze mniemanie o sobie. Oczywiście istotna jest praca nad sobą w kwestii emocji bo każdy z nas powinien wykonywać tego typu działania jeśli dzieje się coś nie tak z naszą psychiką.
Terapia
Każdy psycholog ma inny pomysł na to, jak poradzić sobie z niską samooceną. Praca nad tym zależy też od powodów obniżenia morali danej osoby i od osobowości pacjenta. Istnieje sześć filarów własnej wartości (autorstwa Nathaniela Brandena, psychoterapeuty), których osiągnięcie może stanowić terapię zwiększającą naszą samoocenę. Pierwszy z nich to świadome życie, chęć samorealizacji i ciekawość świata, ważne aby cały czas się rozwijać ucząc się czegoś nowego. Drugim filarem jest praktyka samoakceptacji o której dużo się mówi, bo najważniejsze jest to, żeby lubić siebie. Trzecim punktem jest praktyka odpowiedzialności za siebie, swoje wybory i oczywiście życie oraz reguła asertywności czyli stawianie na pierwszym miejscu swoich potrzeb i praw oraz umiejętność odmawiania bez krzywdzenia innych. Kolejnym prawem jest celowe życie czyli planowanie zgodnie z naszymi możliwościami realizacji marzeń. Ostatnim filarem jest zintegrowanie swojej osoby czyli satysfakcjonujące życie z samym sobą, swoimi zaletami i wadami.
Każdy profesjonalny psycholog przeprowadzi nas przez te wszystkie etapy abyśmy mogli w pełni cieszyć się swoim życiem a nie zamykać w sobie wraz ze swoimi problemami i lękami.