Jak rozpoznać i leczyć uzależnienie od leków

Stan znany jako uzależnienie od leków lub lekomania jest, gdy osoba bierze długotrwałą dawkę leku lub narkotyków o właściwościach uzależniających. Substancje te mogą powodować zmiany funkcji psychicznych i somatycznych, które zmieniają zachowanie danej osoby.

Objawy abstynencyjne odnoszą się do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu spowodowanych brakiem dostarczania substancji narkotycznej. Aby osiągnąć pożądany efekt, pacjent będzie przyjmował większe dawki leku i wydłużał czas jego stosowania. Lekarz mógł nie przepisać odpowiednich dawek lub ulotki. Zwiększa to prawdopodobieństwo przedawkowania leku, wystąpienia działań niepożądanych, zatrucia, a nawet śmierci.

Rodzaje uzależnień

Istnieją dwa rodzaje uzależnień: psychiczne i fizyczne. Uzależnienie psychiczne jest najczęstsze i najłatwiejsze do rozwinięcia. Powoduje ona, że pacjent odczuwa silne pragnienie zażycia leku. Uzależnienie fizyczne zmienia funkcjonowanie organizmu tak, że lek nie jest brany może powodować dysfunkcje w narządach wewnętrznych. Funkcje serca i oddychania.

Wszystko może być uzależniające

Uzależniające leki mogą być przepisane przez lekarza, ale nie są one ograniczone do recept. Można je również kupić bez recepty. Dlatego są one łatwo dostępne zarówno dla osób uzależnionych, jak i zdrowych. Największy potencjał uzależniający mają środki uspokajające i nasenne. Należą do nich środki uspokajające, barbiturany, opioidowe środki przeciwbólowe oraz leki dopingujące lub euforyzujące. Uzależniające mogą być również krople do nosa i leki hormonalne.

Trudno jest zdiagnozować uzależnienie od leków

Zdiagnozowanie uzależnienia od lekówmoże być trudne. Czasami pacjenci zaprzeczają, że są uzależnieni, a ich bliscy nie zauważają problemu. Ważne jest, aby zrozumieć oznaki i objawy uzależnienia.

  • Zwiększanie dawek leku.
  • Przedłużanie leczenia po ustąpieniu objawów nie jest dobrym pomysłem.
  • Zmiany osobowości (obojętność, obniżenie sprawności psychomotorycznej)
  • Objawy abstynencyjne
  • Nadmierna koncentracja na zdobyciu leku
  • Wizyty u wielu lekarzy w celu uzyskania recept od kilku różnych lekarzy
  • Nawet jeśli terapia nie jest wymagana, nadal można przyjmować leki.
  • Przyjmowanie leków z powodów innych niż medyczne.

lekomania

Objawy uzależnienia

Nagłe odstawienie leku może prowadzić do zespołu abstynencyjnego u osoby uzależnionej. Objawy pojawiają się zwykle między 10 a 48 godziną po zaprzestaniu zażywania leku. Objawy te obejmują:

  • drażliwość,
  • niepokój
  • problemy z zasypianiem
  • Brak apetytu
  • Drżenia mięśniowe
  • wahania nastroju
  • zawroty głowy.

Dla osoby uzależnionej ważne jest, aby mieć zapas leków. Mogą oni manipulować lekarzami, twierdząc, że zgubili receptę lub ujawniając objawy, których nie ma. Pacjenci mogą również prosić o silniejsze dawki, twierdząc, że niższe dawki nie przynoszą żadnych efektów. Pacjenci mogą również prosić o różne recepty na dokładnie ten sam lek od różnych lekarzy.

Leczenie uzależnienia

Ważne jest, aby szukać leczenia uzależnienia od leków tak szybko, jak to możliwe. Osoby uzależnione często ukrywają swoje uzależnienie od leków, więc nie zawsze jest to możliwe. Jest to trudne i wymaga czasu. Ważnym elementem procesu leczenia jest psychiatra.

Powinien on mieć pacjenta pod swoją stałą opieką. Psychiatra powinien być również konsultowany przez rodzinę lekomana, aby doradzić, jak mu pomóc i jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.

Detoksykacja

Etap detoksykacji jest pierwszym krokiem leczenia. Powinien on odbywać się w specjalistycznej placówce pod ścisłą kontrolą lekarską. Proces detoksu lekowego polega na stopniowym zmniejszaniu ilości leku, od którego pacjent jest uzależniony i zastępowaniu go lekami o działaniu terapeutycznym, np. antydepresantami. Objawy odstawienia, które są związane z uzależnieniem od leków może utrudnić pacjentom odzwyczaić się od leków. Nadal będą oni odczuwać potrzebę ponownego sięgnięcia po lek.

Psychoterapia

Psychoterapia jest kolejnym etapem leczenia. Długość leczenia zależy od tego, jak poważne są problemy pacjenta. Uzależnienie od leków jest często wynikiem zaburzeń psychicznych. Psychoterapia może być indywidualna lub grupowa, ale jest niezbędnym elementem leczenia. Terapeuta pomoże pacjentowi poradzić sobie z trudnymi sytuacjami i doradzi, jak uniknąć nawrotu choroby.

Wsparcie i kontrola są kluczowe dla osób uzależnionych. Miłość jest ważna, ale trzeba też być ostrożnym. Ta zasada jest kluczowa, jeśli chodzi o uzależnienie od leków. Leczenie uzależnień opiera się na ścisłym nadzorze nad osobami uzależnionymi, które nie w pełni kontrolują swoje działania.

Autor